High school ratings

Published: Tuesday, Jan. 29, 2013 12:43 p.m. CDT

Boys basketball

(First-place votes)

Class 4A — 1. Iowa City West (18) 15-0; 2. Bettendorf 15-0; 3. Epworth, Western Dubuque 17-0; 4. Dubuque Senior 14-1; 5. Sioux City East 16-0; 6. Sioux City North 14-1; 7. West Des Moines Valley 12-3; 8. Ankeny 11-3; 9. North Scott 14-2; 10. Urbandale 12-4.

Class 3A — 1. Vinton-Shellsburg (15) 16-0; 2. Dallas Center-Grimes (2) 16-0; 3. Davenport Assumption (1) 12-3; 4. Atlantic 15-1; 5. Centerville 13-1; 6. Creston 13-2; 7. MOC-Floyd Valley 14-3; 8. (tie) Waverly-Shell Rock 12-4 and Crestwood 13-2; 10. Grinnell 13-3.

Others receiving votes: 12. Sioux City Bishop Heelan; 13. Carroll; 19. (tie) Chariton, Anamosa.

Class 2A — 1. West Fork (12) 17-0; 2. Western Christian (6) 16-1; 3. Cascade, Western Dubuque 17-0; 4. Nodaway Valley 16-1; 5. Sheldon 17-1; 6. IKM-Manning 17-1; 7. (tie) PCM 16-1, West Branch 15-1; 9. Des Moines Christian 17-2; 10. New Hampton 12-3.

Others receiving votes: 17. Carroll Kuemper Catholic.

Class 1A — 1. Danville (16) 18-0; 2. Lone Tree (1) 18-0; 3. Lawton-Bronson 19-0; 4. Storm Lake St. Mary’s (1) 15-1; 6. Boyden-Hull 14-3; 7. (tie) North Tama 18-1 and Murray 18-1; 9. Dunkerton 17-0; 10. Oakland Riverside 16-1.

Others receiving votes: 13. Ankeny Christian Academy; 14. (tie) Woodbury Central and Lamoni.

(Source: Associated Press)

Wrestling

Class 2A

Team rankings (rated wrestlers) — 1. West Delaware (7); 2. Davenport Assumption (8); 3. Mediapolis (6); 4. Charles City (6); 5. Creston (3); 6. Union (4); 7. Albia (5); 8. Denver-Tripoli (2); 9. Spencer (5); 10. Spirit Lake Park (3).

Individual leaders

106 — 6. Tanner Mertz, So., Red Oak.

113 — 1. Mason Miller, Jr., Winterset; 6. Chris Hopkins, Sr., Harlan; 10. Dusten Reed, So., Bedford/Lenox.

120 — 4. Shadow Leshen, Jr., Albia; 5. Blake Luna, Jr., Clarinda; 8. Broghan Kelly, Jr., Harlan.

126 — 5. Bryce Leshen, Fr., Albia.

138 — 1. Jake Marlin, Sr., Creston/O-M.

145 — 7. Dalton Folkerts, Jr., Albia; 10. Brody Beck, Jr., Grinnell.

152 — 5. Griffin Osing, Jr., Albia; 9. Zach Moss, Sr., Winterset.

160 — 2. Brett Leshen, Jr., Albia; 5. Trevor Frain, Creston/O-M.

170 — 3. Aaron Crossett, Sr., Knoxville; 7. Jack Leshen, Sr., Grinnell; 10. Logan Boas, Sr., Davis County.

182 — 8. Colton Spaur, Sr., Knoxville; 10. Carter Isley, Fr., Chariton.

195 — 1. Keaton Hulett, Sr., Creston/O-M; 4. Riley Denny, Sr., Centerville; 9. Cale Stork, Jr., Harlan.

220 — 6. Blake Glenn, Sr., Winterset.

Class 1A

Team rankings (rated wrestlers) — 1. Alburnett (8); 2. Emmetsburg (5); 3. Woodbury Central (6); 4. Eddyville-Blakesburg (5); 5. Underwood (3); 6. Gilbertville Don Bosco (4); 7. West Marshall (4); 8. Fort Dodge St. Edmond (4); 9. Neola Tri-Center (4); 10. West Hancock (4).

Individual leaders

106 — 2. Taylor Curtis, Sr., Underwood.

113 — 6. Riley Klein, Jr., Underwood.

120 — 9. Dylan Gibson, Jr., Martensdale-St. Marys.

126 — 1. Andrew Foutch, Sr., Underwood; 3. Jared Eischeid, Jr., Carroll Kuemper.

132 — 8. Alexander Schmitz, Sr., Carroll Kuemper.

145 — 1. Ryan Joint, Sr., West Central Valley.

152 — 7. Kain Queck, Sr., Nodaway Valley.

160 — 10. Tyler Hein, Sr., Panorama.

170 — 7. Bryson Kinyon, Sr., East Union; 9. Austin Laabs, So., Guthrie Center.

182 — 2. Jake Lewis, Sr., C.B. St. Albert.

285 — 4. Dillon Suhr, Sr., Guthrie Center; 7. David Howell, Jr., East Mills.

Previous Page|1|2|Next Page

Reader Poll

Should the Veishea celebrations in Ames be cancelled indefinitely?
Yes
No
Unsure