Partly Cloudy
81°FPartly CloudyFull Forecast

High school ratings

Published: Tuesday, Jan. 29, 2013 12:43 p.m. CDT

(Continued from Page 1)

Boys basketball

(First-place votes)

Class 4A — 1. Iowa City West (18) 15-0; 2. Bettendorf 15-0; 3. Epworth, Western Dubuque 17-0; 4. Dubuque Senior 14-1; 5. Sioux City East 16-0; 6. Sioux City North 14-1; 7. West Des Moines Valley 12-3; 8. Ankeny 11-3; 9. North Scott 14-2; 10. Urbandale 12-4.

Class 3A — 1. Vinton-Shellsburg (15) 16-0; 2. Dallas Center-Grimes (2) 16-0; 3. Davenport Assumption (1) 12-3; 4. Atlantic 15-1; 5. Centerville 13-1; 6. Creston 13-2; 7. MOC-Floyd Valley 14-3; 8. (tie) Waverly-Shell Rock 12-4 and Crestwood 13-2; 10. Grinnell 13-3.

Others receiving votes: 12. Sioux City Bishop Heelan; 13. Carroll; 19. (tie) Chariton, Anamosa.

Class 2A — 1. West Fork (12) 17-0; 2. Western Christian (6) 16-1; 3. Cascade, Western Dubuque 17-0; 4. Nodaway Valley 16-1; 5. Sheldon 17-1; 6. IKM-Manning 17-1; 7. (tie) PCM 16-1, West Branch 15-1; 9. Des Moines Christian 17-2; 10. New Hampton 12-3.

Others receiving votes: 17. Carroll Kuemper Catholic.

Class 1A — 1. Danville (16) 18-0; 2. Lone Tree (1) 18-0; 3. Lawton-Bronson 19-0; 4. Storm Lake St. Mary’s (1) 15-1; 6. Boyden-Hull 14-3; 7. (tie) North Tama 18-1 and Murray 18-1; 9. Dunkerton 17-0; 10. Oakland Riverside 16-1.

Others receiving votes: 13. Ankeny Christian Academy; 14. (tie) Woodbury Central and Lamoni.

(Source: Associated Press)

Wrestling

Class 2A

Team rankings (rated wrestlers) — 1. West Delaware (7); 2. Davenport Assumption (8); 3. Mediapolis (6); 4. Charles City (6); 5. Creston (3); 6. Union (4); 7. Albia (5); 8. Denver-Tripoli (2); 9. Spencer (5); 10. Spirit Lake Park (3).

Individual leaders

106 — 6. Tanner Mertz, So., Red Oak.

113 — 1. Mason Miller, Jr., Winterset; 6. Chris Hopkins, Sr., Harlan; 10. Dusten Reed, So., Bedford/Lenox.

120 — 4. Shadow Leshen, Jr., Albia; 5. Blake Luna, Jr., Clarinda; 8. Broghan Kelly, Jr., Harlan.

126 — 5. Bryce Leshen, Fr., Albia.

138 — 1. Jake Marlin, Sr., Creston/O-M.

145 — 7. Dalton Folkerts, Jr., Albia; 10. Brody Beck, Jr., Grinnell.

152 — 5. Griffin Osing, Jr., Albia; 9. Zach Moss, Sr., Winterset.

160 — 2. Brett Leshen, Jr., Albia; 5. Trevor Frain, Creston/O-M.

170 — 3. Aaron Crossett, Sr., Knoxville; 7. Jack Leshen, Sr., Grinnell; 10. Logan Boas, Sr., Davis County.

182 — 8. Colton Spaur, Sr., Knoxville; 10. Carter Isley, Fr., Chariton.

195 — 1. Keaton Hulett, Sr., Creston/O-M; 4. Riley Denny, Sr., Centerville; 9. Cale Stork, Jr., Harlan.

220 — 6. Blake Glenn, Sr., Winterset.

Class 1A

Team rankings (rated wrestlers) — 1. Alburnett (8); 2. Emmetsburg (5); 3. Woodbury Central (6); 4. Eddyville-Blakesburg (5); 5. Underwood (3); 6. Gilbertville Don Bosco (4); 7. West Marshall (4); 8. Fort Dodge St. Edmond (4); 9. Neola Tri-Center (4); 10. West Hancock (4).

Individual leaders

106 — 2. Taylor Curtis, Sr., Underwood.

113 — 6. Riley Klein, Jr., Underwood.

120 — 9. Dylan Gibson, Jr., Martensdale-St. Marys.

126 — 1. Andrew Foutch, Sr., Underwood; 3. Jared Eischeid, Jr., Carroll Kuemper.

132 — 8. Alexander Schmitz, Sr., Carroll Kuemper.

145 — 1. Ryan Joint, Sr., West Central Valley.

152 — 7. Kain Queck, Sr., Nodaway Valley.

160 — 10. Tyler Hein, Sr., Panorama.

170 — 7. Bryson Kinyon, Sr., East Union; 9. Austin Laabs, So., Guthrie Center.

182 — 2. Jake Lewis, Sr., C.B. St. Albert.

285 — 4. Dillon Suhr, Sr., Guthrie Center; 7. David Howell, Jr., East Mills.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Will both Iowa and Iowa State football teams win their first game?
Yes
No. Only ISU will win.
No. Only Iowa will win.
No. Neither team will win.