Fair
54°FFairFull Forecast

IGCA all-district basketball

Published: Thursday, Feb. 21, 2013 11:29 a.m. CDT

The Iowa Girls Coaches Association released its All-District girls basktball teams Wednesday. Selections from area conference regions include:

Class 1A

1A South — Kayla Lindenmeyer, Bedford, Sr.; Kate Patton, Murray, Jr.; Amanda Focht, Villisca, Sr.; Savanna Thornton, Bedford, Sr.; Alee Hugen, Twin Cedars, Sr.; Macy Williams, Fremont-Mills, So.; Carmen Subbert, Stanton, Jr.; Molly Goltz, Nishnabotna, Sr.; Katelynn Tracy, Moravia, Sr.; Natalie Potter, Moulton-Udell, Sr. District coach of the year: Kenny Weed, Bedford.

1A West Central — Paige Danner, Ar-We-Va, Sr.; Brittany Stoelk, Ar-We-Va Sr.; London Vais, Adair-Casey, Jr.; Molly Cunnard, Heartland Christian, So.; Stephanie Cunnard, Heartland Christian, Sr.; Madison Laib, Ankeny Christian, Jr.; Emilee Earlywine, West Harrison, Sr.; Rachel Smith, Exira-EHK, So.; Emily Beerman, CAM, Sr.; Katie Calrke, Adair-Casey, Sr. District coach of the year: Cory Bartz, Adair-Casey.

Class 2A

2A Southwest — Kaylee Blakje, IKM-Manning, Sr.; Kali Rasmussen, IKM-Manning, So.; Lexi Albrecht, Kuemper Catholic, Sr.; Kylie Ferguson, St. Albert, Jr.; Sydney Reeves, Nodaway Valley, Sr.; Mogan Muhlbauer, IKM-Manning, So.; Hallie Linhart, Central Decatur, So.; Tracy Purdy, Treynor, Jr.; Kayla Morgan, Maple Valley-Anhon-Oto; Danika Grobe, AHST-Walnut, So. District coach of the year: Gene Rasmussen, IKM-Manning.

Class 3A

3A West — Alex Conaway, MOC-Floyd Valley, Jr.; KJ Veldman, Spirit Lake, Sr.; Allie Sievert, Estherville-Lincoln Central, Sr.; Haley Birks, South Central Calhoun, So.; Emily Kirchner, Estherville-Lincoln Central, Sr.; Serena Parker, Shenandoah, So.; Jensen Boger, OA-BCIG, Jr.; Kassidy DeJong, Unity Christian, So.; Emily McDonald, MOC-Floyd Valley, Jr.; Amber Schubert, Sergeant Bluff-Luton, So. District coach of the year: Gary Richardson, MOC-Floyd Valley.

Class 4A

4A Central — Claire Marburger, Perry, So.; Mariah Criswell, Winterset, So.; Katie Ahrenholtz, Ballard, Sr.; Taylor Benshoof, Winterset, Sr.; Dani Heritage, Dallas Center-Grimes, Jr.; Mikayla Larson, Des Moines Hoover, Jr.; Maggie Lowe, Perry, So.; Brittany Holdsworth, Carroll, Sr. District coach of the year: Kelly Anderson, Ballard.

4A West — MaKayla Augustine, Bishop Heelan Catholic, Sr.; Aubrey Norville, Lewis Central, Sr.; Grace Newman, Glenwood, Sr.; Jenna Bork, Bishop Heelan Catholic, Jr.; Kirstin Martindale, Spencer, Jr.; Chelsey Van Ness, Denison-Schleswig, Sr.; Jess Schaben, Harlan, So.; Emily PIck, Le Mars, Sr. District coach of the year: Darren Koolstra, Bishop Heelan Catholic.

More News

Reader Poll

The top five most popular baby girl names of 2013 have been released. Which name do you like most?
Sophia
Emma
Olivia
Isabella
Ava