Fair
27°FFairFull Forecast

Area boys track

Published: Thursday, April 4, 2013 11:22 a.m. CDT

East Union Invitational

Team standings — 1. Mount Ayr 128, 2. Nodaway Valley 94, 3. Lamoni 85, 4. Central Decatur 70, 5. West Central Valley 50, 6. Adair-Casey 47, 7. Interstate 35 36, 8. Bedford 31, 9. East Union 13, 10. Lenox 4, 11. Orient-Macksburg 0.

(Area results)

Discus — 3. Joe Ricker, MA, 115-6; 5. Caleb Mueller, NV, 114-3; 6. Tim Hansen, NV, 112-7.

Shot put — 5. Joe Ricker, MA, 38-8.25.

High jump — 1. Braydee Poore, MA, 6-4; 2. Alex Welsch, NV, 6-2; 5. Mason Peterson, Len, 5-6.

Long jump — 2. Zach Brewer, NV, 19-4; 6. Mason Peterson, Len, 18-3; 9. Nick Wurster, MA, 17-11.50.

3,200 meters — 1. Noah Larsen, MA, 10:35.66; 4. Colton Graham, NV, 11:20.47; 6. Heath Evans, MA, 11:38.10.

4 x 800 relay — 1. Nodaway Valley (Tanner Armstrong, Jaydn Erlandson, Ryan Jensen, Baley Shantz), 9:33.77; 2. Mount Ayr (Trevor Anderson, Jacob Taylor, Jack Jones, Zach Lemon), 9:48.52; 6. Lenox (Carson Cline, Garrett Brown, Jacob Bolinger, Frank Hoffman), 10:09.68.

Shuttle hurdle relay — 1. Mount Ayr (Braydee Poore, Zane Sickels, Shane Swank, Grant Staats), 1:04.40; 3. Nodaway Valley (Zach Brewer, Alex Welsch, Ben Singer, Jaydn Erlandson), 1:10.18; 7. East Union (Brandon Hulsey, Brogan Kinyon, Sean Schmitz, Bryson Kinyon), 1:12.62; 9. Lenox (Caleb Lange, Frank Hoffman, Carson Cline, Mason Peterson), 1:17.47.

100 meters — 2. Cody Stackhouse, MA, 11.18; 8. Baley Shantz, NV, 11.75; 10. Jonathan Weis, EU, 12.03; 11. Zane Sickels, MA, 12.24; 14. Austin Nichols, OM, 12.68; 15. Wyatt Hensley, OM, 13.00; 17. Tyler Kelley, EU, 13.31; 19. Jake Baudler, NV, 13.85; 21. Daniel Wood, NV, 14.06.

400 meters — 2. Erik Freed, MA, 54.96; 3. Jacob Sobotka, MA, 54.96; 6. Sean Schmitz, EU, 57.06; 8. Evan Mahoney, NV, 57.50; 10. Tanner Armstrong, NV, 59.28; 12. Jesse Johnson, OM, 1:00.52; 14. Mike Ward, EU, 1:02.62; 17. Daniel Kroese, Len, 1:05.72; 18. Caleb Lange, Len, 1:06.00; 20. Joey Huntington, OM, 1:08.59; 23. Mitchell Brown, Len, 1:12.81.

4 x 200 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Grant Staats, Lincoln Martin, Shane Swank), 1:38.06; 5. Nodaway Valley (TJ Bower, Zach Brewer, Jaydn Erlandson, Baley Shantz), 1:40.93; 7. Lenox (Carson Cline, Todd Stoaks, Chase Maynes, Frank Hoffman), 1:49.60; 8. Orient-Macksburg (Austin Nichols, Wyatt Hensley, Tyrell Stucker, Jesse Johnson), 1:49.84; 10. East Union (Tyler Kelley, Kyle Seales, Brandon Wittstock, Mike Ward), 1:55.06.

1,600 meters — 2. TJ Bower, NV, 5:15.72; 3. Colton Graham, NV, 5:17.79; 7. Joey Huntington, OM, 5:38.52; 8. Timmy Settlemoir, NV, 5:39.21; 10. Dusten Reed, Len, 6:19.00; 11. Kyle Seales, EU, 6:19.40; 12. Quintin Chumbley, MA, 6:24.24.

110 high hurdles — 1. Alex Welsch, NV, 15.94; 2. Braydee Poore, MA, 16.12.

200 meters — 7. Baley Shantz, NV, 24.86; 9. Zach Lemon, MA, 24.93; 10. Jonathan Weis, EU, 25.02; 12. Nick Wurster, MA, 25.93; 15. Mike Ward, EU, 26.34; 16. Daniel Kroese, Len, 27.68; 17. Wyatt Hensley, OM, 27.81; 18. Chase Maynes, Len, 28.36; 19. Tyrell Stucker, OM, 28.87; 21. Nolan Dodson, NV, 30.08.

400 low hurdles — 1. Alex Welsch, NV, 59.99; 4. Shane Swank, 1:03.00; 7. Sean Schmitz, EU, 1:05.47; 12. Heath Downing, NV, 1:13.52; 14. Dawson Knapp, MA, 1:14.52; 16. Seth White, OM, 1:29.40.

1,600 medley relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Lincoln Martin, Jacob Sobotka, Noah Larsen), 4:00.14; 2. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Jonathan Weis, Brandon Hulsey), 4:12.59; 5. Nodaway Valley (Jake Baudler, Timmy Settlemoir, Ben Singer, Evan Mahoney), 4:26.03; 9. Lenox (Frank Hoffman, Todd Stoaks, Jacob Bolinger, Dillon Bennett), 4:41.68.

800 meters — 1. TJ Bower, NV, 2:11.15; 2. Heath Evans, MA, 2:15.78; 4. Ryan Jensen, NV, 2:20.43; 9. Garrett Brown, Len, 2:30.41; 10. Cory Bennett, Len, 2:31.56.

4 x 100 relay — 1. Mount Ayr (Erik Freed, Grant Staats, Braydee Poore, Cody Stackhouse), 46.00; 5. Nodaway Valley (TJ Bower, Zach Brewer, Baley Shantz, Jaydn Erlandson), 48.87; 7. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Jonathan Weis, Brandon Hulsey), 50.71; 11. Orient-Macksburg (Tyrell Stucker, Joey Huntington, Seth White, Austin Nichols), 57.65.

4 x 400 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Erik Freed, Braydee Poore, Jacob Sobotka), 3:48.11; 4. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Brandon Hulsey, Sean Schmitz), 3:59.59; 6. Nodaway Valley (TJ Bower, Ryan Jensen, Heath Downing, Baley Shantz), 4:06.34; 8. Lenox (Mason Peterson, Jacob Bolinger, Carson Cline, Frank Hoffman), 4:09.52; 11. Orient-Macksburg (Austin Nichols, Tyrell Stucker, Joey Huntington, Jesse Johnson), 4:25.71.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Which coach will have the winning artist on "The Voice" this year?
Adam Levine
Blake Shelton
Pharrell Williams
Gwen Stefani
Unsure