Light Rain
68°FLight RainFull Forecast

Area boys track

Published: Thursday, April 4, 2013 11:22 a.m. CDT

East Union Invitational

Team standings — 1. Mount Ayr 128, 2. Nodaway Valley 94, 3. Lamoni 85, 4. Central Decatur 70, 5. West Central Valley 50, 6. Adair-Casey 47, 7. Interstate 35 36, 8. Bedford 31, 9. East Union 13, 10. Lenox 4, 11. Orient-Macksburg 0.

(Area results)

Discus — 3. Joe Ricker, MA, 115-6; 5. Caleb Mueller, NV, 114-3; 6. Tim Hansen, NV, 112-7.

Shot put — 5. Joe Ricker, MA, 38-8.25.

High jump — 1. Braydee Poore, MA, 6-4; 2. Alex Welsch, NV, 6-2; 5. Mason Peterson, Len, 5-6.

Long jump — 2. Zach Brewer, NV, 19-4; 6. Mason Peterson, Len, 18-3; 9. Nick Wurster, MA, 17-11.50.

3,200 meters — 1. Noah Larsen, MA, 10:35.66; 4. Colton Graham, NV, 11:20.47; 6. Heath Evans, MA, 11:38.10.

4 x 800 relay — 1. Nodaway Valley (Tanner Armstrong, Jaydn Erlandson, Ryan Jensen, Baley Shantz), 9:33.77; 2. Mount Ayr (Trevor Anderson, Jacob Taylor, Jack Jones, Zach Lemon), 9:48.52; 6. Lenox (Carson Cline, Garrett Brown, Jacob Bolinger, Frank Hoffman), 10:09.68.

Shuttle hurdle relay — 1. Mount Ayr (Braydee Poore, Zane Sickels, Shane Swank, Grant Staats), 1:04.40; 3. Nodaway Valley (Zach Brewer, Alex Welsch, Ben Singer, Jaydn Erlandson), 1:10.18; 7. East Union (Brandon Hulsey, Brogan Kinyon, Sean Schmitz, Bryson Kinyon), 1:12.62; 9. Lenox (Caleb Lange, Frank Hoffman, Carson Cline, Mason Peterson), 1:17.47.

100 meters — 2. Cody Stackhouse, MA, 11.18; 8. Baley Shantz, NV, 11.75; 10. Jonathan Weis, EU, 12.03; 11. Zane Sickels, MA, 12.24; 14. Austin Nichols, OM, 12.68; 15. Wyatt Hensley, OM, 13.00; 17. Tyler Kelley, EU, 13.31; 19. Jake Baudler, NV, 13.85; 21. Daniel Wood, NV, 14.06.

400 meters — 2. Erik Freed, MA, 54.96; 3. Jacob Sobotka, MA, 54.96; 6. Sean Schmitz, EU, 57.06; 8. Evan Mahoney, NV, 57.50; 10. Tanner Armstrong, NV, 59.28; 12. Jesse Johnson, OM, 1:00.52; 14. Mike Ward, EU, 1:02.62; 17. Daniel Kroese, Len, 1:05.72; 18. Caleb Lange, Len, 1:06.00; 20. Joey Huntington, OM, 1:08.59; 23. Mitchell Brown, Len, 1:12.81.

4 x 200 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Grant Staats, Lincoln Martin, Shane Swank), 1:38.06; 5. Nodaway Valley (TJ Bower, Zach Brewer, Jaydn Erlandson, Baley Shantz), 1:40.93; 7. Lenox (Carson Cline, Todd Stoaks, Chase Maynes, Frank Hoffman), 1:49.60; 8. Orient-Macksburg (Austin Nichols, Wyatt Hensley, Tyrell Stucker, Jesse Johnson), 1:49.84; 10. East Union (Tyler Kelley, Kyle Seales, Brandon Wittstock, Mike Ward), 1:55.06.

1,600 meters — 2. TJ Bower, NV, 5:15.72; 3. Colton Graham, NV, 5:17.79; 7. Joey Huntington, OM, 5:38.52; 8. Timmy Settlemoir, NV, 5:39.21; 10. Dusten Reed, Len, 6:19.00; 11. Kyle Seales, EU, 6:19.40; 12. Quintin Chumbley, MA, 6:24.24.

110 high hurdles — 1. Alex Welsch, NV, 15.94; 2. Braydee Poore, MA, 16.12.

200 meters — 7. Baley Shantz, NV, 24.86; 9. Zach Lemon, MA, 24.93; 10. Jonathan Weis, EU, 25.02; 12. Nick Wurster, MA, 25.93; 15. Mike Ward, EU, 26.34; 16. Daniel Kroese, Len, 27.68; 17. Wyatt Hensley, OM, 27.81; 18. Chase Maynes, Len, 28.36; 19. Tyrell Stucker, OM, 28.87; 21. Nolan Dodson, NV, 30.08.

400 low hurdles — 1. Alex Welsch, NV, 59.99; 4. Shane Swank, 1:03.00; 7. Sean Schmitz, EU, 1:05.47; 12. Heath Downing, NV, 1:13.52; 14. Dawson Knapp, MA, 1:14.52; 16. Seth White, OM, 1:29.40.

1,600 medley relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Lincoln Martin, Jacob Sobotka, Noah Larsen), 4:00.14; 2. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Jonathan Weis, Brandon Hulsey), 4:12.59; 5. Nodaway Valley (Jake Baudler, Timmy Settlemoir, Ben Singer, Evan Mahoney), 4:26.03; 9. Lenox (Frank Hoffman, Todd Stoaks, Jacob Bolinger, Dillon Bennett), 4:41.68.

800 meters — 1. TJ Bower, NV, 2:11.15; 2. Heath Evans, MA, 2:15.78; 4. Ryan Jensen, NV, 2:20.43; 9. Garrett Brown, Len, 2:30.41; 10. Cory Bennett, Len, 2:31.56.

4 x 100 relay — 1. Mount Ayr (Erik Freed, Grant Staats, Braydee Poore, Cody Stackhouse), 46.00; 5. Nodaway Valley (TJ Bower, Zach Brewer, Baley Shantz, Jaydn Erlandson), 48.87; 7. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Jonathan Weis, Brandon Hulsey), 50.71; 11. Orient-Macksburg (Tyrell Stucker, Joey Huntington, Seth White, Austin Nichols), 57.65.

4 x 400 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Erik Freed, Braydee Poore, Jacob Sobotka), 3:48.11; 4. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Brandon Hulsey, Sean Schmitz), 3:59.59; 6. Nodaway Valley (TJ Bower, Ryan Jensen, Heath Downing, Baley Shantz), 4:06.34; 8. Lenox (Mason Peterson, Jacob Bolinger, Carson Cline, Frank Hoffman), 4:09.52; 11. Orient-Macksburg (Austin Nichols, Tyrell Stucker, Joey Huntington, Jesse Johnson), 4:25.71.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Will both Iowa and Iowa State football teams win their first game?
Yes
No. Only ISU will win.
No. Only Iowa will win.
No. Neither team will win.