Overcast
66°FOvercastFull Forecast

Panther boys fourth at Chariton

Mount Ayr cruises to Class A victory

CHARITON — Albia just barely edged the Creston boys track team for third place at the Charger Relays here on Tuesday by the slimmest of margins.

The Blue Devils finished with 89 team points compared to Creston’s 88.50 team points, as the Panthers finished fourth.

Pella ran away with the Class AA team competition with 191.33 points. Centerville was second with 106.

Creston head coach Pat Schlapia had plenty to be excited about, though, as the Panthers improved in several events and ran a solid time in an event they were running for the very first time.

The 4x800 relay team clocked its fastest time of the season in 8:41.18 in finishing second to Pella.

Bryce Briley, Travis Miller and Jay Wolfe ran their usual legs on the relay, but Briar Evans was inserted into the second leg of the race and ran a 2:07 split for the Panthers.

“Instead of doing the shuttle hurdle, we had Briar Evans with his maiden voyage in the 4x800,” Schlapia said. “He ran a tremendous leg. That was a strong 4x800 for us, finishing behind Pella.”

Wolfe improved his time in the 400 meter dash, winning the event with a time of 52.17, which improved on his 52.83 at Clarinda on Friday.

Tuesday marked the first time the Panthers have run the 1,600 meter medley relay this season, and they put down a respectable time in the first attempt.

Luke Neitzel led off with a 24.16 leg on the opening 200 meters and handed off to Evans who clocked a 23.62 split for 200 meters. Briley ran his fastest split of the season at 53.59 for 400 meters and Wolfe anchored in 2:04.60.

Creston finished second to Centerville in the race after battling with Big Reds for much of the race.

“That third 200 (of the 800 leg), that’s when Payton Buch was able to pull away from (Jay) some,” Schlapia said. “What I liked about each one of the legs, they competed and were right there with Centerville all the way through. It’d be nice to meet up with them again with that same lineup.”

Also earning second-place finishes for the Panthers were Brandon Phipps in the 3,200 meter run, who ran his fastest time of the season at 10:26.60, and the 4x400 relay team of Briley, Evans, Neitzel and Wolfe, which ran 3:43.20.

Field events

The Panthers picked up two event victories in the field events and had five athletes place in the four field events, helping the team get out to a good start in the team scoring.

Evans won the high jump by clearing 6-0 after having run the 4x800 relay.

He came into the event at 5-8, which allowed him to run the relay first.

“He ran the 800 and came back and cleared his opening height at 5-8,” Schlapia said. “It seemed like he had some pretty fresh legs. He gave it an attempt at 6-3 and just missed on the second jump at that.”

Freshman Chris Foster cleared 5-4 for the first time of his career in the event, finishing in a tie for sixth place.

Neitzel won the other gold medal for the Panthers in the long jump, leaping a distance of 21-1.

Trevor Luther finished fourth in the discus throw with a personal best of 120-10 and Theo Hartman scored for the Panthers in the shot put with a sixth-place throw of 37-1.

Creston returns to action Friday in the home Panther Relays.

Mount Ayr

In Class A action, Mount Ayr easily rolled to the team title, amassing 193.50 points compared to Lamoni’s second-place team score of 101.

The Raiders won 11 events, with Noah Larsen and Braydee Poore each coming up with double gold individual efforts.

Poore won the high jump by nine inches at 6-5 and also won the 110 meter high hurdles. Larsen won both the 3,200 meter run and the 1,600 meter run.

Other individual winners for the Raiders were Grant Staats in the 100 meter dash, Jacob Sobotka in the 200 meter dash and Shane Swank in the 400 meter hurdles.

The Raiders won the 4x800 relay, the 4x200 relay, the 4x100 relay and the 4x400 relay.

Charger Relays

Class AA

Team standings — 1. Pella 191.33, 2. Centerville 106, 3. Albia 89, 4. Creston 88.50, 5. Carlisle 78.50, 6. Clarke 59.33, 7. Interstate 35 48.33, 8. Chariton 36.

Discus — 1. Kiernan Judge, Albia, 130-2; 4. Trevor Luther, Creston, 120-10; 10. Seth Maitlen, Creston, 90-4.

Shot put — 1. Michael Firkins, Centerville, 45-3; 6. Theo Hartman, Creston, 37-1; 12. Nathan Haley, Creston, 31-2.

High jump — 1. Briar Evans, Creston, 6-00; 6. Chris Foster, Creston, 5-4.

Long jump — 1. Luke Neitzel, Creston, 21-1; 10. Seth Maitlen, Creston, 17-5.25.

3,200 meters — 1. Keegan Fitzsimmons, Pella, 10:21.43; 2. Brandon Phipps, Creston, 10:26.60; 10. Kruz Adamson, Creston, 12:05.62.

4 x 800 relay — 1. Pella, 8:27.64; 2. Creston (Bryce Briley, Briar Evans, Travis Miller, Jay Wolfe), 8:41.18.

Shuttle hurdle relay — 1. Pella, 1:02.77.

100 meters — 1. Chris Brogden, Pella, 10.81; 4. Luke Neitzel, Creston, 11.49; 14. JD Routh, Creston, 12.45.

400 meters — 1. Jay Wolfe, Creston, 52.17; 11. Travis Miller, Creston, 58.97.

4 x 200 relay — 1. Pella, 1:31.76; 6. Creston (Trevor Luther, Seth Maitlen, JD Routh, Jake Johnston), 1:42.66.

1,600 meters — 1. Evan Jones, Pella, 4:46.86; 11. Zack Peppmeier, Creston, 5:40.00; 12. Kruz Adamson, Creston, 5:42.00.

110 high hurdles — 1. Logan Weers, Clarke, 15.24.

200 meters — 1. Alex Schultz, Albia, 22.34; 7. Jake Johnston, Creston, 24.50; 12. JD Routh, Creston, 26.32.

400 low hurdles — 1. Tyrell Erb, Carlisle, 1:00.04.

1,600 medley relay — 1. Centerville, 3:41.63; 2. Creston (Luke Neitzel, Briar Evans, Bryce Briley, Jay Wolfe), 3:46.06.

800 meters — 1. Wade Pingel, Pella, 1:59.34; 5. Travis Miller, Creston, 2:20.45; 13. Nick Walsh, Creston, 2:35.79.

4 x 100 relay — 1. Pella, 44.99; 6. Creston (Trevor Luther, Seth Maitlen, JD Routh, Jake Johnston), 57.73.

4 x 100 weightman’s relay — 1. Pella, 48.61; 4. Creston (Nathan Haley, Kruz Adamson, Zack Peppmeier, Theo Hartman), 57.53.

4 x 400 relay — 1. Pella, 3:34.14; 2. Creston (Bryce Briley, Briar Evans, Luke Neitzel, Jay Wolfe), 3:43.20.

Class A

Team standings — 1. Mount Ayr 163.50, 2. Lamoni 101, 3. Central Decatur 95.50, 4. Martensdale-St. Marys 88, 5. Wayne 78, 6. Melcher-Dallas 76.50, 7. Twin Cedars 47.50, 8. Southeast Warren 32, 9. Mormon Trail 13, 10. Moravia 5.

Discus — 1. Caleb Heltenberg, Lamoni, 138-10; 3. Joe Ricker, Mount Ayr, 120-5; 12. Lincoln Lutrick, Mount Ayr, 93-6.

Shot put — 1. Jeremy Deemer, Lamoni, 50-00.50; 7. Joe Ricker, Mount Ayr, 38-9.

High jump — 1. Braydee Poore, Mount Ayr, 6-5.

Long jump — 1. William Ansong, Lamoni, 19-9; 2. Cody Stackhouse, Mount Ayr, 18-10.50; 4. Nick Wurster, Mount Ayr, 18-3.

3,200 meters — 1. Noah Larsen, Mount Ayr, 10:30.86; 11. Quintin Chumbley, Mount Ayr, 13.49.96.

4 x 800 relay — 1. Mount Ayr (Heath Evans, Wyatt Jackson, Jacob Taylor, Trevor Anderson), 9:43.18.

Shuttle hurdle relay — 1. Central Decatur, 1:03.93; 3. Mount Ayr (Grant Staats, Shane Swank, Zane Sickels, Braydee Poore), 1:08.13.

100 meters — 1. Grant Staats, Mount Ayr, 11.51; 7. Zane Sickels, Mount Ayr, 12.16.

400 meters — 1. Cody Alexander, Melcher-Dallas, 53.71; 2. Jack Jones, Mount Ayr, 55.96; 4. Zach Lemon, Mount Ayr, 57.32.

4 x 200 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Lincoln Martin, Erik Freed, Jacob Sobotka), 1:36.00.

1,600 meters — 1. Noah Larsen, Mount Ayr, 5:03.57; 2. Heath Evans, 5:09.95.

110 high hurdles — 1. Braydee Poore, Mount Ayr, 15.35.

200 meters — 1. Jacob Sobotka, Mount Ayr, 24.04; 8. Nick Wurster, Mount Ayr, 25.65.

400 low hurdles — 1. Shane Swank, Mount Ayr, 59.00.

1,600 medley relay — 1. Lamoni, 3:47.37; 5. Mount Ayr (Zach Lemon, Lincoln Martin, Jack Jones, Trevor Anderson), 4:11.10.

800 meters — 1. Trent Verwers, MSM, 2:02.56; 6. Noah Larsen, Mount Ayr, 2:16.37; 7. Heath Evans, Mount Ayr, 2:17.00.

4 x 100 relay — 1. Mount Ayr (Grant Staats, Erik Freed, Jacob Sobotka, Cody Stackhouse), 46.20.

4 x 100 weightman’s relay — 1. Wayne, 52.36; 6. Mount Ayr (Logan Arends, Joe Ricker, Lincoln Martin, Jed McCreary), 52.36.

4 x 400 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Lincoln Martin, Erik Freed, Jacob Sobotka), 3:41.50.

Previous Page|1|2|3|Next Page| Comments

More News

Comments

Reader Poll

What's your favorite Union County Fair event?
Beef show
Queen contest
Demolition derby
Donkey races
Other (Place your answer on the CNA Facebook page)