Overcast
66°FOvercastFull Forecast

Area girls track

Patton sweeps

AFTON — Murray junior Kate Patton pulled off the sprints sweep once again, this time at the East Union Girls Invite here on Tuesday.

But it didn’t come easily this time, as Lenox sophomore Katie Dukes gave Patton a close race in the 400 meter dash.

Patton just edged Dukes, 1:01.08 to 1:01.83.

Other area winners included East Union in the 4x200 and 4x100 relays and Lenox in the sprint medley relay and the 4x400 relay.

East Union Girls Invite

(area results)

Discus — 5. Stacia Bryson, East Union, 78-7; 8. Chellsea Jones, Murray, 67-10; 9. Shelby Myers, Murray, 67-4; 10. Courtney Phelps, East Union, 66-10; 12. Chelsie Dukes, Lenox, 60-9; 13. Grace Kerschner, Lenox, 57-2.

Shot put — 3. Kelsey Hoff, East Union, 30-9.75; 5. Aurora Aravelo, Lenox, 29-10.25; 8. Shelby Smith, East Union, 27-4.25; 10. Chelsie Dukes, Lenox, 25-9.50; 17. Samantha Prescott, Murray, 22-7.75; 19. Courtney Titus, Murray, 21-7.25.

High jump — 3. Dusti Carlisle, East Union, 4-8; 5. Chay Blondowski, East Union, 4-4.

Long jump — 4. Katie Dukes, Lenox, 15-1.50; 6. Kate Patton, Murray, 14-00; 9. Kaeleigh Ballentine, 13-2.

100 meters — 1. Kate Patton, Murray, 12.31; 4. Chay Blondowski, East Union, 13.46; 9. Kyra Lane, East Union, 15.12; 11. Bailey Brummel, Murray, 15.28; 11. Blythe Beck, Lenox, 15.28.

Distance medley relay — 4. Lenox (Bailey Schmitz, Sydney Barker, Hannah Bennett, Rebekah Kroese), 5:24.02; 7. East Union (Kaeleigh Ballentine, Justy Crago, Lexi Evans, Kyra Lane), 6:13.65.

400 meters — 1. Kate Patton, Murray, 1:01.08; 2. Katie Dukes, Lenox, 1:01.83; 7. Courtney Phelps, East Union, 1:20.42; 11. Courtney Titus, Murray, 1:38.68.

4 x 200 relay — 1. East Union (Katlin Weinkoetz, Brittany Malone, Chay Blondowski, Kali Mertens), 1:59.24; 5. Lenox (Blythe Beck, Bailey Schmitz, Sydney Barker, Madalyne Green), 2:13.00; 7. Murray (Shelby Myers, Jade Lecy, McKenzie McIntosh, Bailey Brummel), 2:18.46.

100 hurdles — 2. Rochelle Means, East Union, 17.72; 8. Macey Newlin, Lenox, 20.10; 13. Chellsea Jones, Murray, 29.02.

800 meters — 3. Rebekah Kroese, Lenox, 3:02.06; 4. Jade Lecy, Murray, 3:10.38.

200 meters — 1. Kate Patton, Murray, 26.83; 4. Aurora Aravelo, Lenox, 29.93; 8. Lynn Singer, East Union, 31.93; 11. McKenzie McIntosh, Murray, 32.42; 15. Lexi Evans, East Union, 33.53.

Sprint medley relay — 1. Lenox (Blythe Beck, Madalyne Green, Aurora Aravelo, Katie Dukes), 2:03.59; 6. East Union (Kaeleigh Ballentine, Courtney Phelps, Kyra Lane, Lexi Evans), 2:27.79; 7. Murray, 2:35.78.

1,500 meters — 4. Alyssa Proffitt, East Union, 6:30.56; Grace Kerschner, Lenox, 7:17.

4 x 100 relay — 1. East Union (Rochelle Means, Brittany Malone, Chay Blondowski, Kali Mertens), 55.20; 5. Lenox (Blythe Beck, Sydney Barker, Macey Newlin, Madalyne Green), 1:01.14; 7. Murray (Chellsea Jones, Samantha Prescott, Courtney Titus, Hunner Siefkas), 1:13.73.

4 x 400 relay — 1. Lenox (Aurora Aravelo, Bailey Schmitz, Hannah Bennett, Katie Dukes), 4:48.00; 3. East Union (Shelby Whited, Katlin Weinkoetz, Alyssa Proffitt, Brittany Malone), 5:08.62.

Comments

More News

Comments

Reader Poll

What's your favorite Union County Fair event?
Beef show
Queen contest
Demolition derby
Donkey races
Other (Place your answer on the CNA Facebook page)