Partly Cloudy
79°FPartly CloudyFull Forecast

Middle school boys track

Published: Thursday, April 18, 2013 11:18 a.m. CDT

Boys Panther Relays

7th Grade

Team standings — 1. Harlan 161, 2. Atlantic 113, 3. Winterset 112, 4. Kuemper Catholic 94, 5. Creston 71, 6. Clarinda 61, 7. Red Oak 31.

4x800 relay — 1. Atlantic, 11:12.11; 5. Creston (Cade Vicker, Cole Higgins, Trey Gift, Dylan Linch), 12:00.00.

Shuttle hurdle relay — 1. Clarinda, 1:16.58.

100 meter dash — 1. Cam Pryor, Red Oak, 13.38; 7. Kolby Tomas, Creston, 14.56; 8. Evan Jacobson, Creston, 14.65; 28. Dylan Anson, Creston, 17.49; 33. Royce Bernard, Creston, 20.19.

1,600 medley relay — 1. Atlantic, 4:43.57; 5. Creston (Kolby Tomas, Dalton Bierle, Brodee Means, Jonah Meyer), 5:38.87.

400 meter dash — 1. Dillon Sonntag, Atlantic, 1:00.09; 22. Dylan Linch, Creston, 1:30.21; 24. Dylan Anson, Creston, 1:32.25; 26. Royce Bernard, Creston, 1:43.65.

4x200 relay — 1. Harlan, 1:57.16; 5. Creston (Cole Higgins, Dustin Merritt, Ben Bargstadt, Kelby Luther), 2:12.12.

1,600 meters — 1. Mitch Pomeroy, Winterset, 5:37.44; 7. Cade Vicker, Creston, 6:21.73; 14. Trey Gift, Creston, 6:59.73.

100 meter hurdles — 1. Austin Goudie, Clarinda, 18.10.

200 meter dash — 1. Dillon Sonntag, Atlantic, 26.17; 3. Cody Wagner, Creston, 28.10; 10. Evan Jacobson, Creston, 30.20; 29. Dylan Anson, Creston, 38.83.

800 medley relay — 1. Winterset, 2:11.68; 5. Creston (Dalton Bierle, Ben Bargstadt, Dustin Merritt, Cole Higgins), 2:14.47.

200 meter hurdles — 1. Brandon Logan, Clarinda, 31.69; 10. Cade Vicker, Creston, 40.12.

800 meter run — 1. Kevin Campbell, Harlan, 2:42.36; 6. Kelby Luther, Creston, 2:52.89; 16. Trey Gift, Creston, 3:18.58; 20. Ben Bargstadt, Creston, 3:33.58.

4x100 relay — 1. Atlantic, 56.09.

4x400 relay — 1. Creston (Dalton Bierle, Kolby Tomas, Evan Jacobson, Cody Wagner), 4:39.99.

High jump — 1. Miles Rupiper, Kuemper, 5-0; 3. Cody Wagner, Creston, 4-8.

Long jump — 1. Justin Schroeder, Kuemper, 13-3.50.

Discus — 1. Ethan Black, Winterset, 102-0; 2. Trevor Downing, Creston, 91-01.

Shot put — 1. Ethan Black, Winterset, 41-6; 2. Trevor Downing, Creston, 35-4.50; 4. Tucker Flynn, Creston, 32-4.50; 5. Kolby Tomas, Creston, 31-10.

8th Grade

Team standings — 1. Harlan 165, 2. Winterset 117, 3. Red Oak 113, 4. Clarinda 84, 5. Creston 79, 6. Atlantic 65, 7. Kuemper Catholic 34.

4x800 relay — 1. Red Oak, 10:27.42.

Shuttle hurdle relay — 1. Winterset, 1:07.47; 3. Creston, 1:20.85.

100 meter dash — 1. Ryan Lundgren, Red Oak, 12.84; 5. Chase Shiltz, Creston, 13.15; 8. Travontay Wright, Creston, 13.96; 14. Tyler Peters, Creston, 14.82; 20. Devon Peterson, Creston, 15.40.

1,600 medley relay — 1. Clarinda, 4:42.96; 5. Creston (Cody Crawford, Dalton O’Riley, Trey Cheers, Quinton Scadden), 5:00.84.

400 meter dash — 1. Alec Plagman, Harlan, 1:04.70; 11. Tyler Downey, Creston, 1:14.63.

4x200 relay — 1. Harlan, 1:53.96; 2. Creston (Chase Shiltz, Brody Frain, Colton Bolinger, Gavin Woods), 1:53.99; 11. Creston (Devon Petersen, Dawson Smith, Zane Holingsworth, Michael Stults), 2:17.27.

1,600 meters — 1. Connor Johnson, Red Oak, 5:17.18; 3. Ben Irr, Creston, 5:19.80; 7. Isaac Wignall, Creston, 6:07.24; 11. Tyler Peters, Creston, 6:43.66.

100 meter hurdles — 1. Brad Benshoof, Winterset, 15.65; 7. Quinton Scadden, Creston, 19.10; 9. Demetrius Campbell, Creston, 19.52.

200 meter dash — 1. Caleb Rasmussen, Harlan, 27.09; 9. Travontay Wright, 29.13; 20. Tyler Downey, 31.87.

800 medley relay — 1. Winterset, 1:59.03; 4. Creston (Cody Crawford, Cody Tanner, Trey Cheers, Colton Bolinger), 2:07.52.

200 meter hurdles — 1. Jalen Kleemeier, Winterset, 30.11; 3. Gavin Woods, Creston, 30.60; 6. Demetrius Campbell, Creston, 33.17.

800 meter run — 1. Jacob Wingert, Harlan, 2:26.39; 5. Isaac Wignall, Creston, 2:45.59; 11. Patrick Normandeau, Creston, 3:04.53; 12. Trevor Marlin, Creston, 3:07.00.

4x100 relay — 1. Harlan, 53.86.

4x400 relay — 1. Creston (Gavin Woods, Benn Irr, Isaiah Foster, Chase Shiltz), 4:09.21.

High jump — 1. Tanner Storrow, Atlantic, 4-10.

Long jump — 1. Zach Carlson, Clarinda, 15-5.50; 2. Chase Shiltz, Creston, 14-11.25.

Discus — 1. Cody Tanner, Creston, 118-03.

Shot put — 1. Carlos Guerra, Red Oak, 34-10.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

What's your favorite Union County Fair event?
Beef show
Queen contest
Demolition derby
Donkey races
Other (Place your answer on the CNA Facebook page)