Mostly Cloudy
75°FMostly CloudyFull Forecast

Middle school track

Published: Wednesday, May 1, 2013 12:41 p.m. CDT

BOYS

Harlan Invitational

April 25

Seventh Grade

Team scoring — 1. Harlan 116; 2. Lewis Central 78; 3. Kuemper Catholic 70; 4. Glenwood 65; 5. Creston 42.

100 meters — 1. Paul Mortensen, LC, 13.16; 6. Kolby Tomas, Cr, 14.54; 12. Dustin Merritt, Cr, 15.01.

200 meters — 1. Paul Mortensen, LC, 26.89; 2. Cody Wagner, Cr, 28.34.

400 meters — 1. C.J. Schechinger, Harl, 1:09.79.

800 meters — 1. Kevin Campbell, Harl, 2:42.99; 3. Kelby Luther, Cr, 2:51.53.

1,600 meters — 1. Nate Mohr, Glen, 5:53.48; 8. Cade Vicker, Cr, 6:36.76.

100 hurdles — 1. Auston Clark, Glen, 17.37.

200 hurdles — 1. Auston Clark, Glen, 31.38; 11. Cade Vicker, Cr, 39.16; 13. Dylan Linch, Cr, 40.82.

4x100 relay — 1. Lewis Central, 53.63; 8. Creston (Nathan Pudenz, Jaden Driskell, Tucker Flynn, Trevor Downing), 1:12.90.

4x200 relay — 1. Lewis Central, 1:55.32; 3. Creston (Kolby Tomas, Evan Jacobson, Dalton Bierle, Cody Wagner), 2:02.47.

4x400 relay — 1. Creston (Dalton Bierle, Kolby Tomas, Evan Jacobson, Cody Wagner), 4:36.87.

4x800 relay — 1. Harlan, 11:17.62; 3. Creston (Cade Vicker, Cole Higgins, Kelby Luther, Evan Jacobson), 11:39.46.

800 medley relay — 1. Glenwood, 2:05.39; 5. Creston (Dustin Merritt, Dalton Bierle, Dylan Linch, Cole Higgins), 2:21.09.

1,600 medley relay — 1. Lewis Central, 4:46.82; 5. Creston (Dylan Linch, Kelby Luther, Dustin Merritt, Cole Higgins), 5:21.89.

Shuttle hurdle relay — 1. Glenwood, 1:17.08.

High jump — 1. Miles Rupiper, Kuemper, 5-2; 4. Cody Wagner, Cr, 4-10.

Long jump — 1. Paul Mortensen, LC, 15-5.75; 13. Dalton Bierle, Cr, 13-1.5; 19. Kelby Luther, Cr, 12-9; 32. Dylan Linch, Cr, 11-0; 37. Cade Vicker, Cr, 10-4.

Shot put — 1. Shane Chamberlain, Harl, 36-9.5; 2. Trevor Downing, Cr, 35-11; 3. Tucker Flynn, Cr, 31-2.5; 8. Jaden Driskell, Cr, 27-9; 12. Nathan Pudenz, Cr, 25-2; 13. Kolby Tomas, Cr, 25-1.5.

Discus — 1. Michael Mohr, CK, 99-8; 3. Trevor Downing, Cr, 83.9.5; 6. Jaden Driskell, Cr, 77-1; 11. Nathan Pudenz, Cr, 68-5; 13. Tucker Flynn, Cr, 67-5.

Eighth Grade

Team scoring — 1. Lewis Central 116; 2. Harlan 109.5; 3. (tie) Creston 61, Glenwood 61; 5. Carroll Kuemper Catholic 23.5.

100 meters — 1. Logan Redeker, LC, 12.85; 17. Dawson Smith, Cr, 17.05.

200 meters — 1. Kenneth McMahan, LC, 26.53; 9. Zane Holingsworth, Cr, 32.43; 11. Ian Burns, Cr, 33.09; 15. Tyler Peters, Cr, 34.92; 17. Dawson Smith, Cr, 35.59.

400 meters — 1. Zach Schafer, LC, 1:00.71; 8. Zane Holingsworth, Cr, 1:11.24; 9. Kendrick Davis, Cr, 1:11.34; 13. Tyler Peters, Cr, 1:15.98; 17. Patrick Normandeau, Cr, 1:20.13.

800 meters — 1. Jordan Young, Glen, 2:37.00; 8. Isaac Wignall, Cr, 2:52.12.

1,600 meters — 1. Jacob Wingert, Harl, 5:22.76; 3. Ben Irr, Cr, 5:26.50; 5. Isaac Wignall, Cr, 6:09.47.

100 hurdles — 1. Drew Seilman, LC, 15.89; 14. Patrick Normandeau, Cr, 22.26.

200 hurdles — 1. Jeff Cooper, Glen, 29.09; 2. Gavin Woods, Cr, 30.58; 12. Dementrius Campbell, Cr, 38.08.

4x100 relay — 1. Lewis Central, 49.86; 6. Creston (Dalton O’Riley, Cody Tanner, Colton Bolinger, Cody Crawford), 1:02.39.

4x200 relay — 1. Lewis Central, 1:47.71; 3. Creston (Chase Shiltz, Brody Frain, Colton Bolinger, Gavin Woods), 1:53.01.

4x400 relay — 1. Creston (Gavin Woods, Ben Irr, Isaiah Foster, Chase Shiltz), 4:10.70.

4x800 relay — 1. Lewis Central, 10:31.96; 2. Creston (Isaiah Foster, Brody Frain, Isaac Wignall, Ben Irr), 10:40.67.

800 medley relay — 1. Lewis Central, 1:57.06; 5. Creston (Cody Tanner, Cody Crawford, Brody Frain, Colton Bolinger), 2:16.13.

1,600 medley relay — 1. Harlan, 4:30.61; 2. Creston (Cody Crawford, Dalton O’Riley, Chase Shiltz, Isaiah Foster), 4:40.55.

Shuttle hurdle relay — 1. Harlan, 1:10.85.

High jump — 1. Brody Frain, Cr, 5-0.

Long jump — 1. Logan Redeker, LC, 17-1; 3. Chase Shiltz, Cr, 16-5.5.

Shot put — 1. Justin Esser, Harl, 34-5; 5. Cody Tanner, Cr, 31-3; 8. Kyle Somers, Cr, 29-11.

Discus — 1. Colton Bolinger, Cr, 106-1.5; 3. Cody Tanner, Cr, 102-4.75; 5. Kyle Somers, Cr, 96-4; 8. Cody Crawford, Cr, 81-8; 14. Dawson Smith, Cr, 67-11.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

What's your favorite Union County Fair event?
Beef show
Queen contest
Demolition derby
Donkey races
Other (Place your answer on the CNA Facebook page)