Fog/Mist
34°FFog/MistFull Forecast

Area track

Published: Wednesday, May 8, 2013 7:49 a.m. CST • Updated: Wednesday, May 8, 2013 7:54 a.m. CST

NV Relays

GREENFIELD — Nodaway Valley senior Colton Graham bested his personal record in the 3,200 meter run by 23 seconds, breaking the Nodaway Valley school record, the Nodaway Valley Relays record and the stadium record in the process.

Graham finished in 10:17.05 to beat the previous school record of 10:22.06 set by Mark Holan.

Alex Welsch won the high jump for the host Wolverines, clearing 6-2.

Corning’s Keegan Longabaugh won the discus with a toss of 143-2.

Mount Ayr won three relays, while freshman Kyle Dolecheck won the 400 meter dash.

Nodaway Valley Relays

(Area results)

Team standings — 1. Griswold 101, 2. Mount Ayr 71, 3. Nodaway Valley 67, 4. Pleasantville 64, 5. Martensdale-St. Marys 53, 6. Central Decatur 49, 7. Adair-Casey 38, 8. Interstate 35 31, 9. Melcher-Dallas 27, 10. Clarinda Academy 21, 11. Corning 15, 12. Southeast Warren 11, 13. Bedford 6, 14. East Union 4.

Discus — 1. Keegan Longabaugh, Cor, 143-2; 4. Tim Hansen, NV, 125-0; 5. Caleb Mueller, NV, 123-10; 9. Joe Ricker, MA, 122-3; 12. Jed McCreary, MA, 113-0; 17. Lincoln Lutrick, MA, 105-4; 20. Nick Spring, Cor, 100-10; 25. Brandon Wittstock, EU, 82-9; 26. Kyle Seales, EU, 81-0.

Shot put — 4. Jed McCreary, MA, 40-3.25; 5. Keegan Longabaugh, Cor, 40-2; 7. Tim Hansen, NV, 39-9.25; 13. Lincoln Lutrick, MA, 38-3.25; 16. Joe Ricker, MA, 36-9.50; 18. Aaron Baudler, NV, 34-7; 19. Tyler Kelley, EU, 34-0.50; 22. Clint Mullen, Cor, 32-5.50; 23. Brandon Wittstock, EU, 32-1.50.

High jump — 1. Alex Welsch, NV, 6-2.

Long jump — 8. Nick Wurster, MA, 18-8.25; 9. Jack Jones, MA, 18-7.50; 11. Zach Brewer, NV, 18-1; 17. Cody Stackhouse, MA, 16-11; 19. Ricky Almaguer, Cor, 16-7; 23. Sammy Richey, Cor, 13-3.

3,200 meters — 1. Colton Graham, NV, 10:17.05; 4. Heath Downing, NV, 11:08.49; 5. Lane Peterson, Cor, 11:17.41; 10. Nate Blaine, NV, 13:31.33.

4 x 800 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Erik Freed, Heath Evans, Noah Larsen), 8:26.42; 2. Nodaway Valley (Tanner Armstrong, Ryan Jensen, TJ Bower, Evan Mahoney), 8:43.47; 6. Corning (Ricky Almaguer, Fred Almaguer, Sammy Richey, Garrett Newton), 9:49.40; 7. Mount Ayr (Quintin Chumbley, Dawson Knapp, Wyatt Jackson, Trevor Anderson), 10:03.10.

Shuttle hurdle relay — 4. Nodaway Valley (Zach Brewer, Jaydn Erlandson, Alex Welsch, Zach Eblen), 1:04.56; 6. Mount Ayr (Zach Lemon, Zane Sickels, Grant Staats, Shane Swank), 1:06.20; 9. East Union (Brandon Hulsey, Brogan Kinyon, Bryson Kinyon, Sean Schmitz), 1:13.66.

100 meters — 15. Ethan McGill, MA, 12.86; 15. Mike Ward, EU, 12.86; 17. Tyler Kelley, EU, 13.35; 21. Daniel Wood, NV, 13.81; 22. Clint Mullen, Cor, 14.04; 24. Cody McMann, Cor, 14.30.

400 meters — 1. Kyle Dolecheck, MA, 51.72; 10. Trevor Sorensen, Cor, 57.84; 12. Tanner Armstrong, NV, 58.47; 14. Evan Mahoney, NV, 59.19; 16. Jacob Taylor, MA, 1:00.43; 19. Mike Ward, EU, 1:02.37; 23. Fred Almaguer, Cor, 1:03.37; 26. Kyle Seales, EU, 1:06.95.

4 x 200 relay — 5. Mount Ayr (Erik Freed, Lincoln Martin, Jacob Sobotka, Zach Lemon), 1:37.20; 9. Nodaway Valley (Zach Brewer, Baley Shantz, Jaydn Erlandson, Zach Eblen), 1:40.23; 11. East Union (Dylan Flowers, Brandon Hulsey, Jonathan Weis, Sean Schmitz), 1:41.52; 12. Corning (Jordan Stuart, Erik Almaguer, Tyler Bissell, Nick Spring), 1:42.33.

1,600 meters — 3. TJ Bower, NV, 5:00.38; 4. Tim Settlemoir, NV, 5:00.74.

110 high hurdles — 2. Alex Welsch, NV, 15.87.

200 meters — 3. Cody Stackhouse, MA, 24.24; 7. Baley Shantz, NV, 24.59; 13. Nick Wurster, 25.72; 17. Mike Ward, EU, 26.93; 19. Zach Barton, Cor, 27.62; 21. Daniel Wood, NV, 28.05; 25. Cody McMann, Cor, 31.89.

400 low hurdles — 2. Shane Swank, MA, 58.16; 3. Alex Welsch, NV, 58.44; 7. Trevor Sorenson, Cor, 1:03.61; 15. Heath Downing, NV, 1:11.28; 16. Dawson Knapp, MA, 1:11.55; 18. Brogan Kinyon, EU, 1:16.08.

1,600 medley relay — 1. Mount Ayr (Jack Jones, Noah Larsen, Zach Lemon, Lincoln Martin), 3:49.30; 5. East Union (Dylan Flowers, Bryson Kinyon, Sean Schmitz, Jonathan Weis), 4:00.79; 7. Nodaway Valley (Zach Eblen, Jaydn Erlandson, Baley Shantz, Colton Graham), 4:05.45; 11. Corning (Fred Almaguer, Zach Barton, Erik Almaguer, Garrett Newton), 4:23.46.

800 meters — 5. Heath Evans, MA, 2:09.33; 7. TJ Bower, NV, 2:14.28; 9. Ryan Jensen, NV, 2:16.60; 13. Trevor Anderson, MA, 2:18.53; 17. Sammy Richey, Cor, 2:33.32.

4 x 100 relay — 2. Mount Ayr (Erik Freed, Jacob Sobotka, Cody Stackhouse, Grant Staats), 45.32; 11. Mount Ayr (Nick Wurster, Jacob Taylor, Logan Stark, Trevor Gooding), 49.65; 12. Corning (Jordan Stuart, Zach Barton, Tyler Bissell, Nick Spring), 49.98; 13. East Union (Tyler Kelley, Kyle Seales, Brandon Wittstock, Brogan Kinyon), 53.59.

4 x 400 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Erik Freed, Jack Jones, Jacob Sobotka), 3:33.61; 5. East Union (Dylan Flowers, Brandon Hulsey, Sean Schmitz, Bryson Kinyon), 3:49.45; 6. Nodaway Valley (Tanner Armstrong, Evan Mahoney, Colton Graham, TJ Bower), 3:51.11; 8. Corning (Jordan Stuart, Nick Spring, Trevor Sorenson, Tyler Bissell), 4:00.57.

More results

For area results from the Fremont-Mills Coed Meet and the Martensdale-St. Marys girls meet, see Thursday’s Creston News Advertiser.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Creston City Council is considering implementing a franchise fee on all Alliant gas and electric customers within city limits? What percentage should they set the franchise fee at?
1 percent
2 percent
3 percent
4 percent
5 percent