Mostly Cloudy
25°FMostly CloudyFull Forecast

Area boys track

Published: Tuesday, April 22, 2014 1:07 a.m. CST

Clarke Invite

OSCEOLA — Nodaway Valley set a new school record and finished third out of eight teams here Thursday at the Clarke Invitational.

The Wolverine 4x200 relay team of Zach Eblen, Nate Andrews, TJ Bower and Baley Shantz ran 1:36.32, eclipsing the 2009 school record of 1:37.76.

Nodaway Valley scored 73 points to finish third in Class A behind Knoxville and Clarke. Southwest Valley placed sixth with 49 points.

In Class B, East Union finished second behind Wayne with 94 points. Diagonal finished sixth with eight points.

Clarke Invite

Class A

Team standings — 1. Knoxville 147.50, 2. Clarke 86.50, 3. Nodaway Valley 74, 4. Chariton 61, 5. Van Meter 60, 6. Southwest Valley 49, 7. Central Decatur 40, 8. Interstate 35 39.

Discus — 1. Nathan Winters, Knox, 152-0; 2. Keegan Longabaugh, SWV, 138-9; 6. Caleb Mueller, NV, 117-2; Clint Mullen, SWV, 91-0.

Shot put — 1. Nathan Winters, Knox, 51-6.25; 2. Keegan Longabaugh, SWV, 42-10.25.

High jump — 1. Colten Drake, SWV, 6-0; 3. Scott Vanderhoof, SWV, 5-8

Long jump — 1. Briar Vogel, I-35, 19-9.50; Colten Drake, SWV, 17-0; Quenton Oldenkamp, SWV, 14-11.

3,200 meters — 1. Shane Breheny, NV, 10:41.99; 3. Brayten Funke, NV, 11:02.05; Lane Peterson, SWV, 11:34.29; Connor Haggerty, SWV, 12:46.64.

4 x 800 relay — 1. Chariton, 8:44.54; 3. Nodaway Valley (Jared Corder, Heath Downing, Tanner Armstrong, TJ Bower), 9:00.95; 6. Southwest Valley (Wyatt McAlpin, Bryan Pearson, Quenton Oldenkamp, Tyler Means), 9:56.20.

Shuttle hurdle relay — 1. Central Decatur, 1:01.71; 3. Southwest Valley (Trevor Sorensen, Tony Klocke, Scott Vanderhoof, Colten Drake), 1:09.72.

100 meters — 1. Tanner Dunkin, Knox, 10.77; 6. Nate Andrews, NV, 11.72; 10. Garrett Seals, SWV, 12.26; Blake Haidsiak, SWV, 13.4.

400 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 52.43; 4. Tanner Armstrong, NV, 55.04; 7. Trevor Sorensen, SWV, 56.36; 9. Jared Corder, NV, 57.04; 10. Bryan Pearson, SWV, 1:00.21.

4 x 200 relay — 1. Knoxville, 1:34.01; 2. Nodaway Valley (Zach Eblen, Nate Andrews, TJ Bower, Baley Shantz), 1:36.32; Southwest Valley (Tony Klocke, Gunnar McCuen, Tyler Bissell, Wyatt McAlpin), 1:44.25.

110 high hurdles — 1. Jerry Nichols, Knox, 16.11; 5. Blake Haidsiak, SWV, 19.84.

1,600 meters — 1. Heath Downing, NV, 4:59.47; Lane Peterson, SWV, 5:29.64; Jacob Kinyon, SWV, 6:28.04.

200 meters — 1. Tanner Dunkin, Knox, 22.82; 3. Baley Shantz, NV, 24.14; 6. Zach Eblen, NV, 24.39; 11. Tony Klocke, SWV, 26.46.

400 low hurdles — 1. Jerry Nichols, Knox, 58.75; 2. Trevor Sorensen, SWV, 58.97; 6. Jared Corder, NV, 1:05.85; 11. Blake Haidsiak, SWV, 1:13.46.

1,600 medley relay — 1. Knoxville, 3:55.17; 4. Nodaway Valley (Zach Eblen, Nate Andrews, Tanner Armstrong, Heath Downing), 4:06.10; Southwest Valley (Garrett Seals, Quenton Oldenkamp, Tyler Means, Scott Vanderhoof), 4:25.33.

800 meters — 1. Christian Bengston, Char, 2:03.52.

4 x 100 relay — 1. Knoxville, 45.95; 5. Nodaway Valley (Zach Eblen, Zach Brewer, Nate Andrews, Baley Shantz), 48.42; Southwest Valley (Tony Klocke, Keegan Longabaugh, Tyler Bissell, Colten Drake), 48.91.

4 x 400 relay — 1. Knoxville, 3:37.25; 3. Nodaway Valley (Jared Corder, Tanner Armstrong, Baley Shantz, TJ Bower), 3:49.02; Southwest Valley (Tyler Bissell, Gunnar McCuen, Lane Peterson, Bryan Pearson), 1:08.82.

Class B

Team standings — 1. Wayne 210, 2. East Union 94, 3. Twin Cedars 89.50, 4. Martensdale-St. Marys 76.50, 5. Southeast Warren 47, 6. Diagonal 8.

Discus — 1. Tate VanDyne, Wayne, 111-1; 2. Brandon Wittstock, EU, 105-10; Kyle Seales, EU, 76-10.

Shot put — 1. Corey Harrell, TC, 41-5.50; 3. Tyler Kelley, EU, 37-1; 4. Brandon Wittstock, EU, 33-3.50; 6. Kade Means, Diag, 32-5.50.

High jump — 1. Dillon Lain, Wayne, 5-10.

Long jump — 1. Trevor Wilson, Wayne, 18-4.50; 4. Gabe Nixon, EU, 17-7; Tyree Thomas, EU, 14-9.50.

3,200 meters — 1. Lorenzo Baker-Martinez, Wayne, 11:32.95; 3. Kyle Seales, EU, 13:08.94; 4. Casey Walter, EU, 13:09.85.

4 x 800 relay — 1. Wayne, 9:22.05; 4. East Union (Brogan Kinyon, Brandon Hulsey, Lucas Cuquejo, Beau Boswell), 10:17.71.

Shuttle hurdle relay — 1. Wayne, 1:08.23; 3. East Union (Tyree Thomas, Sean Schmitz, Brandon Hulsey, Brogan Kinyon), 1:13.89.

100 meters — 1. Blake Sweet, MSM, 11.43; 5. Ismail Omar, Diag, 11.90; 7. Kade Means, Diag, 11.97; 9. Mike Ward, EU, 12.64; 14. Jacob Walter, EU, 16.95.

400 meters — 1. Gabe Nixon, EU, 56.38; 7. Lucas Martinez, EU, 1:03.16; 9. Gerad Naill, Diag, 1:06.48.

4 x 200 relay — 1. Martensdale-St. Marys, 1:35.93; 5. East Union (Brandon Wittstock, Beau Boswell, Tyler Kelley, Mike Ward), 1:49.23.

110 high hurdles — 1. Ridge Downard, Wayne, 17.08; 3. Brogan Kinyon, EU, 19.77.

1,600 meters — 1. Lorenzo Baker-Martinez, Wayne, 5:13.14; 4. Blake Butler, Diag, 5:37.60; Casey Walter, EU, 6:15.

200 meters — 1. Clayton Kiefer, Wayne, 23.93; 7. Johnathan Weis, EU, 26.29; Brandon Lee, EU, 29.25.

400 low hurdles — 1. Sean Schmitz, EU, 1:00.87; 5. Brogan Kinyon, EU, 1:14.15.

1,600 medley relay — 1. East Union (Jonathan Weis, Sean Schmitz, Gabe Nixon, Brandon Hulsey), 4:00.27; 6. Diagonal, 4:29.10.

800 meters — 1. Cameron Hertzler, SEW, 2:16.16; 5. Kyle Seales, EU, 2:39.15; 6. Tyree Thomas, EU, 2:41.23.

4 x 100 relay — 1. Wayne, 45.94; 5. East Union (Jonathan Weis, Brandon Lee, Tyler Kelley, Mike Ward), 50.82.

4 x 400 relay — 1. Wayne, 3:51.69; 2. East Union (Sean Schmitz, Brandon Lee, Gabe Nixon, Brandon Hulsey), 4:01.69.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Creston City Council is considering implementing a franchise fee on all Alliant gas and electric customers within city limits? What percentage should they set the franchise fee at?
1 percent
2 percent
3 percent
4 percent
5 percent