Fair
66°FFairFull Forecast

Area girls track

Published: Tuesday, April 22, 2014 1:06 a.m. CDT

Tigerette Relays

GUTHRIE CENTER — Lenox finished ninth out of 17 teams with 27 team points, while Southwest Valley placed 11th with 19 points here Thursday at the Tigerette Relays.

All teams were together in one class.

Tigerette Relays

Team standings — 1. PCM 140, 2. Earlham 105, 3. DSM Christian 102, 4. Panorama 95, 5. Interstate 35 67, 6. Audubon 49.50, 7. Woodward-Granger 33, 8. West Central Valley 28.50, 9. Lenox 27, 10. Exira/EHK 20, 11. Southwest Valley 19, 12. Glidden-Ralston 15, 13. Adair-Casey 11, 14. Guthrie Center 10, 14. CAM 10, 16. Paton-Churdan 5, 17. Iowa Christian Academy 3.

Discus — 1. Abbi Gilson, PCM, 116-6; 7. Marie Palmer, SWV, 94-10; 15. Jacy Stoaks, Len, 76-6; 21. Danica Sunderman, SWV, 70-4; 23. Megan Brown, Len, 67-6.

Shot put — 1. Dezirae Klinkefus, Pan, 34-9.50; 9. Aurora Arevalo, Len, 30-9.50; 19. Shantelle Brown, Len, 27-0.50; 21. Danica Sunderman, SWV, 26-7; 31. Megan Pearson, SWV, 18-9.

High jump — 1. Addie Herman, Earl, 5-4.

Long jump — 1. Olivia McAtee, WCV, 15-6.50; 4. Mika Weaver, Len, 15-1.50; 18. Makinna Fitzgerald, Len, 12-5.

3,000 meters — 1. Holly McKinney, I-35, 11:17.40.

4 x 800 relay — 1. Panorama, 10:32.32; 6. Southwest Valley (Kendra Top, Kara Gillespie, Diana Berggren, Christine Shipley), 11:54.72.

Shuttle hurdle relay — 1. Panorama, 1:13.87.

100 meters — 1. Oksana Covey, DMC, 13.08; 9. Sydney Maynes, SWV, 13.93; 27. Sydney Barker, Len, 15.53; 32. Ashley Lucio, Len, 16.18; 36. Bailey Schmitz, Len, 16.79; 41. Makinna Fitzgerald, Len, 17.23.

Distance medley relay — 1. PCM, 4:42.05; 3. Lenox (Mika Weaver, Madalyne Green, Jacy Stoaks, Shantelle Brown), 4:56.63; 11. Southwest Valley (Shelby Nelson, Danica Sunderman, Marissa Drake, Christine Shipley), 5:32.05.

400 meters — 1. Oksana Covey, DMC, 58.86; 16. Rebekah Kroese, Len, 1:10.79; 20. Diana Berggren, SWV, 1:15.63; 27. Hannah Bennett, Len, 1:22.31.

4 x 200 relay — 1. PCM, 1:48.43; 4. Southwest Valley (Taylor Gaule, Kelsey Means, Renee Williams, Sydney Maynes), 1:57.38; 11. Lenox (Madalyne Green, Bailey Schmitz, Jacy Stoaks, Shantelle Brown), 2:06.00; 18. Lenox (Sydney Barker, Hannah Bennett, Ashley Lucio, Rebekah Kroese), 2:18.34.

100 hurdles — 1. Abby Musser, W-G, 16.14; 20. Elizabeth Herzberg, SWV, 20.83.

800 meters — 1. Holly McKinney, I-35, 2:32.98; 13. Kelsey Means, SWV, 2:49.30; 14. Kendra Top, SWV, 2:52.65; 23. Rebekah Kroese, Len, 3:07.92.

200 meters — 1. Oksana Covey, DMC, 26.49; 3. Aurora Arevalo, Len, 27.68; 6. Sydney Maynes, SWV, 28.37; 29. Marissa Drake, SWV, 31.86; 34. Bailey Schmitz, Len, 32.20; 40. Sydney Barker, Len, 33.61; 47. Hannah Bennett, Len, 36.43.

400 hurdles — 1. Abbey Murphy, Earl, 1:06.39; 5. Elizabeth Herzberg, SWV, 1:16.14; 16. Diana Berggren, SWV, 1:22.35.

Sprint medley relay — 1. PCM, 1:54.37; 3. Lenox (Mika Weaver, Makinna Fitzgerald, Madalyne Green, Aurora Arevalo), 2:03.49; 14. Southwest Valley (Shelby Nelson, Renee Williams, Kaylea Wiechman, Danica Sunderman), 2:18.80.

1,500 meters — 1. Holly McKinney, I-35, 5:13.64; 17. Kara Gillespie, SWV, 6:19.77; 19. Christine Shipley, SWV, 6:39.69.

4 x 100 relay — 1. PCM, 51.67; 9. Southwest Valley (Taylor Gaule, Kelsey Means, Renee Williams, Sydney Maynes), 56.37; 12. Lenox (Mika Weaver, Sydney Barker, Madalyne Green, Makinna Fitzgerald), 58.05; 18. Southwest Valley (Shelby Nelson, Marie Palmer, Rachel Herzberg, Megan Schubert), 1:02.25; 22. Lenox (Bailey Schmitz, Ashley Lucio, Megan Brown, Hannah Bennett), 1:05.66.

4 x 400 relay — 1. PCM, 4:16.20; 5. Lenox (Jacy Stoaks, Rebekah Kroese, Shantelle Brown, Aurora Arevalo), 4:36.38; 7. Southwest Valley (Taylor Gaule, Kelsey Means, Diana Berggren, Marissa Drake), 4:51.09.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Comments

Reader Poll

What's your favorite Union County Fair event?
Beef show
Queen contest
Demolition derby
Donkey races
Other (Place your answer on the CNA Facebook page)