Fair
66°FFairFull Forecast

Area track

Published: Tuesday, May 6, 2014 1:32 a.m. CDT • Updated: Tuesday, May 6, 2014 1:45 a.m. CDT

(Continued from Page 1)

Dave Tapps Invite

VAN METER — The Murray boys finished ninth with 23 points here on Thursday at the Dave Tapps Invitational, while the Murray girls finished seventh with 58 points.

Dave Tapps Invitational

Team standings — 1. Madrid 181.33, 2. Van Meter 113, 3. Earlham 100, 4. Clarke 72.33, 5. Central Decatur 62, 6. Des Moines Christian 54, 7. Martensdale-St. Marys 45.33, 8. Colo-Nesco 38, 9. Murray 23, 10. Grandview Park Baptist 5, 11. Iowa Christian Academy 3, 11. CAM 3, 13. Orient-Macksburg 2.

Discus — 1. Clay Kirkpatrick, Mad, 137-6; 6. Trey McHenry, Murr, 106-8; 9. Jordan Thompson, O-M, 102-9; 21. Bryce Keller, Murr, 78-7; 26. Robert Hughes, O-M, 46-0.

Shot put — 1. Coy Kirkpatrick, Mad, 47-8.75; 7. Jordan Thompson, O-M, 39-0; 17. Cole Weir, Murr, 30-11; 20. Tyler Cashman, Murr, 27-0; 23. Robert Hughes, O-M, 21-6.25.

High jump — 1. Levi Hudnutt, Mad, 5-10; 10. Pat Kilmer, Murr, 5-2.

Long jump — 1. Nick Novotny, Mad, 20-11; 7. Jack Jones, Murr, 18-0; 16. Dustin Miller, Murr, 14-8.

3,200 meters — 1. Alan Schmidt, Earl, 11:12.66; 12. Seth White, O-M, 13:18.72; 13. Gabe Gard, Murr, 13:42.76.

4 x 800 relay — 1. Madrid, 8:37.90; 8. Murray (Pat Kilmer, Dustin Miller, Zabe Hatfield, Fisher Decker), 10:14.98; 9. Orient-Macksburg (Jackson Mikkelsen, Joey Huntington, Cameron Walker, Owen Hensley), 10:19.79.

Shuttle hurdle relay — 1. Madrid, 1:01.76; 10. Murray (Bryce Keller, Owen Tracy, Quentin Siefkas, Gabe Gard), 1:23.40.

100 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 11.35; 3. Seth Nerness, Murr, 11.70; 10. Jack Jones, Murr, 12.33; 14. Jordan Thompson, O-M, 13.01; 16. Jackson Mikkelsen, O-M, 13.16.

400 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 53.62; 13. Matt Rockhold, Murr, 59.45; 14. Jackson Mikkelsen, O-M, 1:03.09; 18. Owen Hensley, O-M, 1:08.17.

4 x 200 relay — 1. Madrid, 1:35.36; 6. Murray (Tony Greif, Trey McHenry, Jack Jones, Dylan Callstrom), 1:44.93.

110 high hurdles — 1. Levi Hudnutt, Mad, 16.04; 14. Matt Rockhold, Murr, 20.60; 16. Quentin Siefkas, Murr, 22.86.

1,600 meters — 1. Josh Henriksen, Mad, 4:57.88; 10. Joey Huntington, O-M, 5:42.19; 12. Cameron Walker, O-M, 5:45.99; 16. Zabe Hatfield, Murr, 6:00.24; 18. Seth Baumfalk, Murr, 6:20.99.

200 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 23.43; 3. Seth Nerness, Murr, 23.73; 11. Trey McHenry, Murr, 26.38; 18. Seth White, O-M, 30.21; 19. Owen Hensley, O-M, 30.48.

400 low hurdles — 1. Christain Reischauer, CN, 1:00.39; 8. Matt Rockhold, Murr, 1:04.76; 15. Quentin Siefkas, Murr, 1:19.84.

1,600 medley relay — 1. Des Moines Christian, 3:53.08; 9. Orient-Macksburg (Jordan Thompson, Jackson Mikkelsen, Owen Hensley, Cameron Walker), 4:36.07; 10. Murray (Tony Greif, Fisher Decker, Dustin Teas, Dustin Miller), 4:36.94.

800 meters — 1. Eric Fluegge, DMC, 2:06.03; 14. Joey Huntington, O-M, 2:46.49; 15. Seth White, O-M, 2:50.19; 17. Brandon Short, Murr, 2:57.27; 20. Owen Tracy, Murr, 2:59.51.

4 x 100 relay — 1. Madrid, 45.33; 8. Murray (Cole Weir, Caleb Miller, Zane Black, Tyler Cashman), 56.06.

4 x 400 relay — 1. Van Meter, 3:37.59; 10. Murray (Dustin Teas, Bryce Keller, Dylan Callstrom, Jack Jones), 4:18.10.

GIRLS

Team standings — 1. Earlham 160.50, 2. Des Moines Christian 123, 3. West Central Valley 93, 4. Martensdale-St. Marys 79, 5. Colo-Nesco 66.50, 6. Van Meter 66, 7. Murray 58, 8. Central Decatur 42, 9. CAM 14, 10. Iowa Christian Academy 11, 11. Orient-Macksburg 4, 12. Grandview Park Baptist 1.

Discus — 1. Devin Francis, CN, 102-7; 8. Chellsea Jones, Murr, 78-8; 12. Shelby Myers, Murr, 70-2.

Shot put — 1. Megan Medina, WCV, 33-3.75; 10. Deena Snyder, Murr, 28-3; 14. Lisa Moss, O-M, 25-3.75; 16. Sammy Prescott, Murr, 24-7.50.

High jump — 1. Addie Herman, Earl, 5-2; 6. Alyssa Staudt, Murr, 4-6.

Long jump — 1. Olivia McAtee, WCV, 16-1.25; 5. Lisa Moss, O-M, 13-9; 9. Brandi Gilbert, Murr, 12-2.

3,000 meters — 1. Morgan Allen, Earl, 11:59.68.

4 x 800 relay — 1. Des Moines Christian, 11:04.34; 3. Murray (Megan Oswald, Brandi Gilbert, Kayla Siefkas, Jade Lecy), 12:22.41.

Shuttle hurdle relay — 1. Martensdale-St. Marys, 1:17.90.

100 meters — 1. Kate Patton, Murr, 12.83; 12. Lisa Moss, O-M, 14.75; 18. Courtney Neal, O-M, 15.80; 21. Deena Snyder, Murr, 15.94.

Distance medley relay — 1. Des Moines Christian, 4:52.92; 5. Murray (Courtney Titus, McKenzie Case, Maddy Martin, Kayla Siefkas), 5:32.81.

400 meters — 1. Oksana Covey, DMC, 1:00.15; 5. Kate Patton, Murr, 1:06.56; 6. Alyssa Staudt, Murr, 1:08.04; 11. Rusti Anglin, O-M, 1:23.80.

4 x 200 relay — 1. Earlham, 1:55.17; 9. Murray (Kayla Siefkas, Bailey Brummel, Shelby Myers, Chellsea Jones), 2:16.07.

100 hurdles — 1. Dani Trom, MSM, 16.92; 7. Megan Oswald, Murr, 19.38; 13. Katie Walter, O-M, 20.41.

800 meters — 1. Kristen Weber, Earl, 2:34.47; 6. Jade Lecy, Murr, 2:55.76; 8. Brandi Gilbert, Murr, 3:05.22.

200 meters — 1. Kate Patton, Murr, 26.99; 17. Rusti Anglin, O-M, 34.55; 20 Bailey Brummel, Murr, 35.78.

400 hurdles — 1. Abbey Murphy, Earl, 1:06.63; 3. Alyssa Staudt, Murr, 1:13.76; 13. Katie Walter, O-M, 1:32.66.

Sprint medley relay — 1. Earlahm, 2:04.46; 9. Murray (Deena Snyder, Patricia Cena, Shelby Myers, Maddy Martin), 2:39.60.

1,500 meters — 1. Morgan Allen, Earl, 5:37.16.

4 x 100 relay — 1. Earlham, 53.59; 9. Orient-Macksburg (Lisa Moss, Katie Walter, Rusti Anglin, Courtney Neal), 1:00.93; 12. Murray (Patricia Cena, McKenzie Case, Courtney Titus, Sammy Prescott), 1:07.00.

4 x 400 relay — 1. Van Meter, 4:21.61; 4. Murray (Jade Lecy, Megan Oswald, Alyssa Staudt, Kate Patton), 4:34.82.

Bedford Invite

BEDFORD — The Mount Ayr boys recorded the highest team point total in school history, winning the Bedford Invitational with 209 points here on Friday.

Bedford Invitational

Team standings — 1. Mount Ayr 209, 2. Underwood 115, 3. Bedford 89, 4. Lenox 38, 5. East Union 34, 6. Essex 25, 7. Orient-Macksburg 19.

Discus — 1. Joe Ricker, MA, 124-3; 2. Jed McCreary, MA, 119-10; 3. Jordan Thompson, O-M, 111-5; 6. Spencer Brown, Len, 98-9; 7. Brandon Wittstock, EU, 97-5; 9. Todd Stoaks, Len, 87-8; 13. Matt Poore, MA, 76-1; 14. Josh Mitchell, Len, 68-2; 15. Robert Hughes, O-M, 42-5.

Shot put — 1. Joe Ricker, MA, 40-4.75; 2. Jordan Thompson, O-M, 38-11.25; 3. Jed McCreary, MA, 38-11; 4. Todd Stoaks, Len, 38-9; 7. Spencer Brown, Len, 37-1; 8. Tyler Kelley, EU, 36-7.25; 11. Matt Poore, MA, 34-7.50; 13. Josh Mitchell, Len, 32-4.75; 14. Spencer Payne, Len, 24-4; 15. Jacob Walter, EU, 22-2; 16. Robert Hughes, O-M, 20-8.

High jump — 1. Tristan Ackley, MA, 6-0

Long jump — 1. Sam Warden, Und, 19-5.75; 2. Nick Wurster, MA, 18-9; 4. Dustyn Rauch, Len, 17-5; 5. Gabe Nixon, EU, 16-2.

3,200 meters — 1. Noah Larsen, MA, 10:28.06; 3. Clint Bounds, MA, 14:14.65.

4 x 800 relay — 1. Mount Ayr (Trevor Anderson, Jack Jones, Kyle Dolecheck, Erik Freed), 8:48.68; 3. Lenox (Jacob Bolinger, Garrett Brown, Cory Bennett, Dillon Bennett), 9:36.12; 4. Orient-Macksburg (Jackson Mikkelsen, Joey Huntington, Cameron Walker, Owen Hensley), 10:19.84; 5. East Union (Kyle Seales, Casey Walter, Lucas Martinez, Tyree Thomas), 10:43.26.

Shuttle hurdle relay — 1. Underwood, 1:06.54; 2. Mount Ayr (Cal Daughton, Mitchell Jennett, Dawson Knapp, Tristan Ackley), 1:10.19.

100 meters — 1. Deiontae Moss, Bed, 11.34; 2. Cody Stackhouse, MA, 11.41; 7. Caleb Schnoor, MA, 12.38; 8. Mike Ward, EU, 12.54; 12. Carson Cline, Len, 12.94; 15. Jordan Thompson, O-M, 13.85; 16. Jacob Walter, EU, 16.88.

400 meters — 1. Kyle Dolecheck, MA, 51.82; 2. Gabe Nixon, EU, 54.89; 3. Rhett Murphy, MA, 55.22; 6. Riley Haidsiak, Len, 59.66; 7. Tyree Thomas, EU, 1:01.15; 9. Jackson Mikkelsen, O-M, 1:02.01.

4 x 200 relay — 1. Mount Ayr (Grant Staats, Lincoln Martin, Erik Freed, Jacob Sobotka), 1:32.86; 3. Lenox (Dustyn Rauch, Carson Cline, Cory Bennett, Dustin Gordon), 1:42.86; 6. East Union (Brandon Wittstock, Beau Boswell, Tyler Kelley, Mike Ward), 1:49.14.

110 high hurdles — 1. Austin Konsor, Und, 15.55; 2. Grant Staats, MA, 16.77; 4. Dawson Knapp, MA, 19.91; 6. Brogan Kinyon, EU, 20.08.

1,600 meters — 1. Noah Larsen, MA, 4:42.84; 5. Jack jones, MA, 5:36.34; 6. Cameron Walker, O-M, 5:37.70; 7. Joey Huntington, O-M, 5:49.48; 8. Casey Walter, EU, 6:13.26; 9. Logan Arends, MA, 6:34.32; 11. Ed Estrella, Len, 6:55.35.

200 meters — 1. Deiontae Moss, Bed, 23.54; 2. Cody Stackhouse, MA, 24.04; 6. Nick Wurster, MA, 25.30; 7. Jonathan Weis, EU, 25.74; 9. Owen Hensley, O-M, 26.40; 11. Hugo Montiel, Len, 27.14; 13. Lucas Martinez, EU, 27.73.

400 low hurdles — 1. Nick Pedersen, Und, 57.57; 2. Grant Staats, MA, 59.44; 3. Ethan McGill, MA, 1:04.22; 4. Brogan Kinyon, EU, 1:12.66.

1,600 medley relay — 1. Mount Ayr (Cody Stackhouse, Lincoln Martin, Jacob Sobotka, Kyle Dolecheck), 3:50.65; 4. East Union (Jonathan Weis, Tyler Kelley, Sean Schmitz, Gabe Nixon), 4:14.69; 5. Lenox (Dustyn Rauch, Hugo Montiel, Carson Cline, Dustin Gordon), 4:23.48; 7. Orient-Macksburg (Jordan Thompson, Jackson Mikkelsen, Owen Hensley, Cameron Walker), 4:43.48.

800 meters — 1. Kyle Dolecheck, MA, 2:08.12; 2. Jacob Bolinger, Len, 2:11.36; 3. Brandon Hulsey, EU, 2:12.41; 4. Rhett Murphy, MA, 2:13.66; 5. Trevor Anderson, MA, 2:14.90; 8. Cory Bennett, Len, 2:29.33; 9. Kyle Seales, EU, 2:34.99; 10. Joey Huntington, O-M, 2:42.78.

4 x 100 relay — 1. Mount Ayr (Grant Staats, Jacob Sobotka, Lincoln Martin, Cody Stackhouse), 45.96; 3. Lenox (Dustyn Rauch, Hugo Montiel, Carson Cline, Dustin Gordon), 49.00.

4 x 400 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Noah Larsen, Erik Freed, Jacob Sobotka), 3:31.18; 3. East Union (Jonathan Weis, Tyree Thomas, Gabe Nixon, Brandon Hulsey), 3:57.53.

More News

Comments

Reader Poll

Will both Iowa and Iowa State football teams win their first game?
Yes
No. Only ISU will win.
No. Only Iowa will win.
No. Neither team will win.