Fog/Mist
59°FFog/MistFull Forecast

Area track

Published: Monday, May 5, 2014 1:13 a.m. CDT

Tiger Co-ed

GRISWOLD —The Nodaway Valley boys finished fourth with 74 points here Thursday at the Tiger Co-ed, while the Lenox girls placed fifth with 51 points.

Tiger Co-ed

BOYS

Team standings — 1. Council Bluffs St. Albert 157, 2. Missouri Valley 100, 3. Griswold 83, 4. Nodaway Valley 74, 5. Southwest Valley 64, 6. Nishnabotna 55, 7. Stanton 23.

Discus — 1. Alex Bechtold, Stan, 142-8; 2. Keegan Longabaugh, SWV, 142-1; 4. Caleb Mueller, NV, 125-5; 9. Clint Mullen, SWV, 90-1; 10. Ryan Baudler, NV, 80-10.

Shot put — 1. Keegan Longabaugh, SWV, 46-5; 12. Ryan Baudler, NV, 29-10.50; 13. Clint Mullen, SWV, 28-10; 14. Jesse Christensen, NV, 24-10.

High jump — 1. Colten Drake, SWV, 5-8; 1. Scott Vanderhoof, SWV, 5-8.

Long jump — 1. Zach Ratliff, Nish, 19-4.25; 6. Quenton Oldenkamp, SWV, 15-2.50.

3,200 meters — 1. Freddy Hug, CBSA, 10:32.00; 2. Brayten Funke, NV, 10:48.76; 3. Shane Breheny, NV, 10:53.83; 8. Connor Haggerty, SWV, 12:43.43.

4 x 800 relay — 1. St. Albert, 8:46.71; 2. Nodaway Valley (Tanner Armstrong, TJ Bower, Jared Corder, Heath Downing), 8:49.86; 4. Southwest Valley (Wyatt McAlpin, Lane Peterson, Tyler Means, Bryan Pearson), 10:00.15.

Shuttle hurdle relay — 1. Griswold, 1:04.05; 4. Southwest Valley (Blake Haidsiak, Tyler Bissell, Scott Vanderhoof, Colten Drake), 1:11.01.

100 meters — 1. Kenneth Clary, Gris, 11.39; 6. Baley Shantz, NV, 11.82; 10. Matt Ross, NV, 12.96; 12. Hayden Bayles, SWV, 14.35; 13. Dalton Davis, SWV, 14.55.

400 meters — 1. Kyle Lorenzen, MV, 51.11; 3. Jared Corder, NV, 54.77; 12. Quenton Oldenkamp, SWV, 1:04.12; 13. Tyler Means, SWV, 1:04.64; 14. Matt Dickinson, NV, 1:13.41.

4 x 200 relay — 1. Griswold, 1:35.93; 3. Southwest Valley (Gunnar McCuen, Tyler Bissell, Trevor Sorensen, Wyatt McAlpin), 1:43.39.

110 high hurdles — 1. Josh Hecker, CBSA, 16.94; 4. Blake Haidsiak, SWV, 19.22.

1,600 meters — 1. Max Ross, CBSA, 4:48.57; 2. Heath Downing, NV, 5:08.08; 3. Shane Breheny, NV, 5:17.09; 12. Connor Haggerty, SWV, 6:09.36; 13. Jacob Kinyon, SWV, 6:27.28.

200 meters — 1. Kyle Lorenzen, MV, 23.32; 4. Nate Andrews, NV, 24.32; 9. Lane Peterson, SWV, 26.03; 11. Bryan Pearson, SWV, 26.52; 13. Beau Weinheimer, NV, 28.08.

400 low hurdles — 1. Wesley Dillinger, MV, 59.19; 6. Jared Corder, NV, 1:05.06; 9. Brayten Funke, NV, 1:10.57; 11. Blake Haidsiak, SWV, 1:12.31.

1,600 medley relay — 1. Nodaway Valley (Nate Andrews, Baley Shantz, Tanner Armstrong, TJ Bower), 3:46.57; 4. Southwest Valley (Gunnar McCuen, Tyler Bissell, Trevor Sorensen, Wyatt McAlpin), 4:13.61.

800 meters — 1. Kyle Lorenzen, MV, 2:02.74; 4. Heath Downing, NV, 2:17.73; 6. Lane Peterson, SWV, 2:21.87; 9. Shane Breheny, NV, 2:43.50.

4 x 100 relay — 1. Griswold, 45.64; 4. Southwest Valley (Gunnar McCuen, Keegan Longabaugh, Tyler Bissell, Colten Drake), 48.56; 7. Nodaway Valley (Jake Baudler, Beau Weinheimer, Matt Ross, Brayten Funke), 52.38.

4 x 400 relay — 1. St. Albert, 3:40.66; 2. Nodaway Valley (Tanner Armstrong, TJ Bower, Baley Shantz, Jared Corder), 3:44.99; 7. Southwest Valley (Scott Vanderhoof, Bryan Pearson, Tyler Means, Quenton Oldenkamp), 4:21.55.

GIRLS

Team standings — 1. Griswold 160, 2. Shenandoah 101.50, 3. Fremont-Mills 73.50, 4. Stanton 72, 5. Lenox 51, 6. Nodaway Valley 46, 44. Sidney 44, 8. Essex 41.

Discus — 1. Mikayla Palmer, Shen, 100-5; 7. Sydney McElfish, NV, 82-0; 8. Casey Ehrsam, NV, 81-8; 12. Megan Brown, Len, 67-5; 13. Jacy Stoaks, Len, 66-8.

Shot put — 1. Serena Parker, Shen, 36-2.50; 6. Riley Lonsdale, NV, 30-2; 13. Sydney McElfish, NV, 27-9.50; 14. Shantelle Brown, Len, 26-9.

High jump — 1. Kelsey Hurley, FM, 4-8; 2. Christine Gross, NV, 4-6; 3. Jessica Nelson, NV, 4-4.

Long jump — 1. Sydney Nielsen, Shen, 15-7.50; 2. Mika Weaver, Len, 15-5; 5. Josie Carter, NV, 14-9.25; 11. Makinna Fitzgerald, Len, 11-7.50.

3,000 meters — 1. Destiny Scar, NV, 11:43.52.

4 x 800 relay — 1. Shenandoah, 11:01.39; 3. Lenox (Rebekah Kroese, Jacy Stoaks, Shantelle Brown, Katie Dukes), 11:24.88; 5. Nodaway Valley (Jessica Nelson, Keeley Shantz, Rachel Scheel, Riley Lonsdale), 11:45.37.

Shuttle hurdle relay — 1. Fremont-Mills, 1:11.13; 4. Nodaway Valley (Paige McElfish, Katy Ehrsam, Josie Carter, Kenna Lundy), 1:16.78.

100 meters — 1. Lexy Larsen, Sid, 13.25; 9. Ashley Lucio, Len, 15.15; 10. Makinna Fitzgerald, Len, 15.32.

Distance medley relay — 1. Griswold, 4:49.74; 3. Lenox (Madalyne Green, Mika Weaver, Jacy Stoaks, Shantelle Brown), 5:04.65; 5. Nodaway Valley (Sami Harris, Bri Welsch, Jessica Nelson, Riley Lonsdale), 5:21.75.

400 meters — 1. Rebekah Topham, Gris, 59.79; 11. Hannah Bartlett, Len, 1:23.92.

4 x 200 relay — 1. Fremont-Mills, 1:54.34; 3. Nodaway Valley (Rachel Scheel, Paige McElfish, Christine Gross, Kenna Lundy), 1:57.30; 8. Lenox (Bailey Schmitz, Hannah Bennett, Ashley Lucio, Madalyne Green), 2:10.60.

100 hurdles — 1. Justine Freund, Gris, 16.57.

800 meters — 1. Rebekah Topham, Gris, 2:27.28; 7. Rebekah Kroese, Len, 2:55.41.

200 meters — 1. Aurora Arevalo, Len, 27.44; 11. Bri Welsch, NV, 33.89; 12. Felicia Johnson, NV, 36.08.

400 hurdles — 1. Rebekah Topham, Gris, 1:04.79; 4. Kenna Lundy, NV, 1:10.85; 8. Keeley Shantz, NV, 1:21.76.

Sprint medley relay — 1. Fremont-Mills, 2:00.77; 4. Lenox (Madalyne Green, Makinna Fitzgerald, Mika Weaver, Aurora Arevalo), 2:05.22; 6. Nodaway Valley (Paige McElfish, Christine Gross, Katy Ehrsam, Rachel Scheel), 2:07.87.

1,500 meters — 1. Rebekah Topham, Gris, 4:49.78; 6. Rebekah Kroese, Len, 6:07.74.

4 x 100 relay — 1. Stanton, 54.44; 5. Lenox (Mika Weaver, Bailey Schmitz, Madalyne Green, Makinna Fitzgerald), 58.89.

4 x 400 relay — 1. Lenox (Aurora Arevalo, Jacy Stoaks, Shantelle Brown, Katie Dukes), 4:33.28.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Reader Poll

Are you voting at the polls in this November's election?
Yes
No. I already voted absentee.
No. I plan to vote absentee.
I don't plan on voting