Fog/Mist
34°FFog/MistFull Forecast

Area track

Published: Tuesday, May 6, 2014 1:45 a.m. CST • Updated: Tuesday, May 6, 2014 1:52 a.m. CST

(Continued from Page 2)

Dave Tapps Invite

VAN METER — The Murray boys finished ninth with 23 points here on Thursday at the Dave Tapps Invitational, while the Murray girls finished seventh with 58 points.

Dave Tapps Invitational

Team standings — 1. Madrid 181.33, 2. Van Meter 113, 3. Earlham 100, 4. Clarke 72.33, 5. Central Decatur 62, 6. Des Moines Christian 54, 7. Martensdale-St. Marys 45.33, 8. Colo-Nesco 38, 9. Murray 23, 10. Grandview Park Baptist 5, 11. Iowa Christian Academy 3, 11. CAM 3, 13. Orient-Macksburg 2.

Discus — 1. Clay Kirkpatrick, Mad, 137-6; 6. Trey McHenry, Murr, 106-8; 9. Jordan Thompson, O-M, 102-9; 21. Bryce Keller, Murr, 78-7; 26. Robert Hughes, O-M, 46-0.

Shot put — 1. Coy Kirkpatrick, Mad, 47-8.75; 7. Jordan Thompson, O-M, 39-0; 17. Cole Weir, Murr, 30-11; 20. Tyler Cashman, Murr, 27-0; 23. Robert Hughes, O-M, 21-6.25.

High jump — 1. Levi Hudnutt, Mad, 5-10; 10. Pat Kilmer, Murr, 5-2.

Long jump — 1. Nick Novotny, Mad, 20-11; 7. Jack Jones, Murr, 18-0; 16. Dustin Miller, Murr, 14-8.

3,200 meters — 1. Alan Schmidt, Earl, 11:12.66; 12. Seth White, O-M, 13:18.72; 13. Gabe Gard, Murr, 13:42.76.

4 x 800 relay — 1. Madrid, 8:37.90; 8. Murray (Pat Kilmer, Dustin Miller, Zabe Hatfield, Fisher Decker), 10:14.98; 9. Orient-Macksburg (Jackson Mikkelsen, Joey Huntington, Cameron Walker, Owen Hensley), 10:19.79.

Shuttle hurdle relay — 1. Madrid, 1:01.76; 10. Murray (Bryce Keller, Owen Tracy, Quentin Siefkas, Gabe Gard), 1:23.40.

100 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 11.35; 3. Seth Nerness, Murr, 11.70; 10. Jack Jones, Murr, 12.33; 14. Jordan Thompson, O-M, 13.01; 16. Jackson Mikkelsen, O-M, 13.16.

400 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 53.62; 13. Matt Rockhold, Murr, 59.45; 14. Jackson Mikkelsen, O-M, 1:03.09; 18. Owen Hensley, O-M, 1:08.17.

4 x 200 relay — 1. Madrid, 1:35.36; 6. Murray (Tony Greif, Trey McHenry, Jack Jones, Dylan Callstrom), 1:44.93.

110 high hurdles — 1. Levi Hudnutt, Mad, 16.04; 14. Matt Rockhold, Murr, 20.60; 16. Quentin Siefkas, Murr, 22.86.

1,600 meters — 1. Josh Henriksen, Mad, 4:57.88; 10. Joey Huntington, O-M, 5:42.19; 12. Cameron Walker, O-M, 5:45.99; 16. Zabe Hatfield, Murr, 6:00.24; 18. Seth Baumfalk, Murr, 6:20.99.

200 meters — 1. Brennan Dostal, VM, 23.43; 3. Seth Nerness, Murr, 23.73; 11. Trey McHenry, Murr, 26.38; 18. Seth White, O-M, 30.21; 19. Owen Hensley, O-M, 30.48.

400 low hurdles — 1. Christain Reischauer, CN, 1:00.39; 8. Matt Rockhold, Murr, 1:04.76; 15. Quentin Siefkas, Murr, 1:19.84.

1,600 medley relay — 1. Des Moines Christian, 3:53.08; 9. Orient-Macksburg (Jordan Thompson, Jackson Mikkelsen, Owen Hensley, Cameron Walker), 4:36.07; 10. Murray (Tony Greif, Fisher Decker, Dustin Teas, Dustin Miller), 4:36.94.

800 meters — 1. Eric Fluegge, DMC, 2:06.03; 14. Joey Huntington, O-M, 2:46.49; 15. Seth White, O-M, 2:50.19; 17. Brandon Short, Murr, 2:57.27; 20. Owen Tracy, Murr, 2:59.51.

4 x 100 relay — 1. Madrid, 45.33; 8. Murray (Cole Weir, Caleb Miller, Zane Black, Tyler Cashman), 56.06.

4 x 400 relay — 1. Van Meter, 3:37.59; 10. Murray (Dustin Teas, Bryce Keller, Dylan Callstrom, Jack Jones), 4:18.10.

GIRLS

Team standings — 1. Earlham 160.50, 2. Des Moines Christian 123, 3. West Central Valley 93, 4. Martensdale-St. Marys 79, 5. Colo-Nesco 66.50, 6. Van Meter 66, 7. Murray 58, 8. Central Decatur 42, 9. CAM 14, 10. Iowa Christian Academy 11, 11. Orient-Macksburg 4, 12. Grandview Park Baptist 1.

Discus — 1. Devin Francis, CN, 102-7; 8. Chellsea Jones, Murr, 78-8; 12. Shelby Myers, Murr, 70-2.

Shot put — 1. Megan Medina, WCV, 33-3.75; 10. Deena Snyder, Murr, 28-3; 14. Lisa Moss, O-M, 25-3.75; 16. Sammy Prescott, Murr, 24-7.50.

High jump — 1. Addie Herman, Earl, 5-2; 6. Alyssa Staudt, Murr, 4-6.

Long jump — 1. Olivia McAtee, WCV, 16-1.25; 5. Lisa Moss, O-M, 13-9; 9. Brandi Gilbert, Murr, 12-2.

3,000 meters — 1. Morgan Allen, Earl, 11:59.68.

4 x 800 relay — 1. Des Moines Christian, 11:04.34; 3. Murray (Megan Oswald, Brandi Gilbert, Kayla Siefkas, Jade Lecy), 12:22.41.

Shuttle hurdle relay — 1. Martensdale-St. Marys, 1:17.90.

100 meters — 1. Kate Patton, Murr, 12.83; 12. Lisa Moss, O-M, 14.75; 18. Courtney Neal, O-M, 15.80; 21. Deena Snyder, Murr, 15.94.

Distance medley relay — 1. Des Moines Christian, 4:52.92; 5. Murray (Courtney Titus, McKenzie Case, Maddy Martin, Kayla Siefkas), 5:32.81.

400 meters — 1. Oksana Covey, DMC, 1:00.15; 5. Kate Patton, Murr, 1:06.56; 6. Alyssa Staudt, Murr, 1:08.04; 11. Rusti Anglin, O-M, 1:23.80.

4 x 200 relay — 1. Earlham, 1:55.17; 9. Murray (Kayla Siefkas, Bailey Brummel, Shelby Myers, Chellsea Jones), 2:16.07.

100 hurdles — 1. Dani Trom, MSM, 16.92; 7. Megan Oswald, Murr, 19.38; 13. Katie Walter, O-M, 20.41.

800 meters — 1. Kristen Weber, Earl, 2:34.47; 6. Jade Lecy, Murr, 2:55.76; 8. Brandi Gilbert, Murr, 3:05.22.

200 meters — 1. Kate Patton, Murr, 26.99; 17. Rusti Anglin, O-M, 34.55; 20 Bailey Brummel, Murr, 35.78.

400 hurdles — 1. Abbey Murphy, Earl, 1:06.63; 3. Alyssa Staudt, Murr, 1:13.76; 13. Katie Walter, O-M, 1:32.66.

Sprint medley relay — 1. Earlahm, 2:04.46; 9. Murray (Deena Snyder, Patricia Cena, Shelby Myers, Maddy Martin), 2:39.60.

1,500 meters — 1. Morgan Allen, Earl, 5:37.16.

4 x 100 relay — 1. Earlham, 53.59; 9. Orient-Macksburg (Lisa Moss, Katie Walter, Rusti Anglin, Courtney Neal), 1:00.93; 12. Murray (Patricia Cena, McKenzie Case, Courtney Titus, Sammy Prescott), 1:07.00.

4 x 400 relay — 1. Van Meter, 4:21.61; 4. Murray (Jade Lecy, Megan Oswald, Alyssa Staudt, Kate Patton), 4:34.82.

Bedford Invitational

BEDFORD — The Mount Ayr boys recorded the highest team point total in school history, winning the Bedford Invitational with 209 points here on Friday.

Meet name

Team standings — 1. Mount Ayr 209, 2. Underwood 115, 3. Bedford 89, 4. Lenox 38, 5. East Union 34, 6. Essex 25, 7. Orient-Macksburg 19.

Discus — 1. Joe Ricker, MA, 124-3; 2. Jed McCreary, MA, 119-10; 3. Jordan Thompson, O-M, 111-5; 6. Spencer Brown, Len, 98-9; 7. Brandon Wittstock, EU, 97-5; 9. Todd Stoaks, Len, 87-8; 13. Matt Poore, MA, 76-1; 14. Josh Mitchell, Len, 68-2; 15. Robert Hughes, O-M, 42-5.

Shot put — 1. Joe Ricker, MA, 40-4.75; 2. Jordan Thompson, O-M, 38-11.25; 3. Jed McCreary, MA, 38-11; 4. Todd Stoaks, Len, 38-9; 7. Spencer Brown, Len, 37-1; 8. Tyler Kelley, EU, 36-7.25; 11. Matt Poore, MA, 34-7.50; 13. Josh Mitchell, Len, 32-4.75; 14. Spencer Payne, Len, 24-4; 15. Jacob Walter, EU, 22-2; 16. Robert Hughes, O-M, 20-8.

High jump — 1. Tristan Ackley, MA, 6-0

Long jump — 1. Sam Warden, Und, 19-5.75; 2. Nick Wurster, MA, 18-9; 4. Dustyn Rauch, Len, 17-5; 5. Gabe Nixon, EU, 16-2.

3,200 meters — 1. Noah Larsen, MA, 10:28.06; 3. Clint Bounds, MA, 14:14.65.

4 x 800 relay — 1. Mount Ayr (Trevor Anderson, Jack Jones, Kyle Dolecheck, Erik Freed), 8:48.68; 3. Lenox (Jacob Bolinger, Garrett Brown, Cory Bennett, Dillon Bennett), 9:36.12; 4. Orient-Macksburg (Jackson Mikkelsen, Joey Huntington, Cameron Walker, Owen Hensley), 10:19.84; 5. East Union (Kyle Seales, Casey Walter, Lucas Martinez, Tyree Thomas), 10:43.26.

Shuttle hurdle relay — 1. Underwood, 1:06.54; 2. Mount Ayr (Cal Daughton, Mitchell Jennett, Dawson Knapp, Tristan Ackley), 1:10.19.

100 meters — 1. Deiontae Moss, Bed, 11.34; 2. Cody Stackhouse, MA, 11.41; 7. Caleb Schnoor, MA, 12.38; 8. Mike Ward, EU, 12.54; 12. Carson Cline, Len, 12.94; 15. Jordan Thompson, O-M, 13.85; 16. Jacob Walter, EU, 16.88.

400 meters — 1. Kyle Dolecheck, MA, 51.82; 2. Gabe Nixon, EU, 54.89; 3. Rhett Murphy, MA, 55.22; 6. Riley Haidsiak, Len, 59.66; 7. Tyree Thomas, EU, 1:01.15; 9. Jackson Mikkelsen, O-M, 1:02.01.

4 x 200 relay — 1. Mount Ayr (Grant Staats, Lincoln Martin, Erik Freed, Jacob Sobotka), 1:32.86; 3. Lenox (Dustyn Rauch, Carson Cline, Cory Bennett, Dustin Gordon), 1:42.86; 6. East Union (Brandon Wittstock, Beau Boswell, Tyler Kelley, Mike Ward), 1:49.14.

110 high hurdles — 1. Austin Konsor, Und, 15.55; 2. Grant Staats, MA, 16.77; 4. Dawson Knapp, MA, 19.91; 6. Brogan Kinyon, EU, 20.08.

1,600 meters — 1. Noah Larsen, MA, 4:42.84; 5. Jack jones, MA, 5:36.34; 6. Cameron Walker, O-M, 5:37.70; 7. Joey Huntington, O-M, 5:49.48; 8. Casey Walter, EU, 6:13.26; 9. Logan Arends, MA, 6:34.32; 11. Ed Estrella, Len, 6:55.35.

200 meters — 1. Deiontae Moss, Bed, 23.54; 2. Cody Stackhouse, MA, 24.04; 6. Nick Wurster, MA, 25.30; 7. Jonathan Weis, EU, 25.74; 9. Owen Hensley, O-M, 26.40; 11. Hugo Montiel, Len, 27.14; 13. Lucas Martinez, EU, 27.73.

400 low hurdles — 1. Nick Pedersen, Und, 57.57; 2. Grant Staats, MA, 59.44; 3. Ethan McGill, MA, 1:04.22; 4. Brogan Kinyon, EU, 1:12.66.

1,600 medley relay — 1. Mount Ayr (Cody Stackhouse, Lincoln Martin, Jacob Sobotka, Kyle Dolecheck), 3:50.65; 4. East Union (Jonathan Weis, Tyler Kelley, Sean Schmitz, Gabe Nixon), 4:14.69; 5. Lenox (Dustyn Rauch, Hugo Montiel, Carson Cline, Dustin Gordon), 4:23.48; 7. Orient-Macksburg (Jordan Thompson, Jackson Mikkelsen, Owen Hensley, Cameron Walker), 4:43.48.

800 meters — 1. Kyle Dolecheck, MA, 2:08.12; 2. Jacob Bolinger, Len, 2:11.36; 3. Brandon Hulsey, EU, 2:12.41; 4. Rhett Murphy, MA, 2:13.66; 5. Trevor Anderson, MA, 2:14.90; 8. Cory Bennett, Len, 2:29.33; 9. Kyle Seales, EU, 2:34.99; 10. Joey Huntington, O-M, 2:42.78.

4 x 100 relay — 1. Mount Ayr (Grant Staats, Jacob Sobotka, Lincoln Martin, Cody Stackhouse), 45.96; 3. Lenox (Dustyn Rauch, Hugo Montiel, Carson Cline, Dustin Gordon), 49.00.

4 x 400 relay — 1. Mount Ayr (Kyle Dolecheck, Noah Larsen, Erik Freed, Jacob Sobotka), 3:31.18; 3. East Union (Jonathan Weis, Tyree Thomas, Gabe Nixon, Brandon Hulsey), 3:57.53.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

Reader Poll

Creston City Council is considering implementing a franchise fee on all Alliant gas and electric customers within city limits? What percentage should they set the franchise fee at?
1 percent
2 percent
3 percent
4 percent
5 percent