Fair
36°FFairFull Forecast

Area girls qualify 14 events to state

Published: Friday, May 16, 2014 2:24 a.m. CST • Updated: Friday, May 16, 2014 2:34 a.m. CST
Caption
(CNA photo by JAKE WADDINGHAM)
Nodaway Valley's Katy Ehrsam clears the final hurdle just in front of Mount Ayr's Ashton Johnson in the shuttle hurdle relay Thursday night at Mount Ayr. Nodaway Valley automatically qualified for the state meet with the victory in a finishing time of 1:10.50.

MOUNT AYR — Kate Patton capped off a successful career on the oval, returning to the state track meet in the 100-, 200- and 400-dash for the third year in a row Thursday night at the Class 1A Qualifying Track Meet here.

Patton holds the record at Murray for all three races and Thursday’s 400-meter performance was a season best 1:01.63. Katie Dukes of Lenox was second in the 400, crossing the line in 1:02.13.

Nodaway Valley punched its ticket to the state meet with the shuttle hurdle relay and 4x200 relay. Individually, Destiny Scar won the 3,000 and 1,500 meters.

Emma Harper ran a strong anchor leg to send East Union’s distance medley relay to state. She bounced back to win the 800 meters, as well.

Lenox took gold in the 4x800, sprint medley relay and 4x400.

Alyssa Staudt won the 400-meter hurdles for Murray.

Mount Ayr will be represented by Ashton Johnston in the 100 meter hurdles.

Besides automatic qualifiers, the next 12 best performances from across the state also qualify for the state meet.

Class 1A

State Qualifying Meet

Team standings — 1. Wayne 133; 2. Nodaway Valley 122; 3. East Union 80; 4. Mount Ayr 77; 5. Murray 73.50; 6. Lenox 71; 7. Bedford 51; 8. Lamoni 50.50; 9. Central Decatur 57; 10. Seymour 21; 11. Mormon Trail 6; 12. Orient-Macksburg 1; 12. Diagonal 1.

Discus — 1. 1. Brenna Fortune, Wayne, 107-2; 2. Kaite Holmes, MA, 89-8; 3. Shelby Myers, Murr, 84-1; 4. Courtney Phelps, EU, 83-04; 7. Stacia Bryson, EU, 81; 8. Sydney McElfish, NV, 79-9; 9. Casey Ehrsam, NV, 75-6; 10. Chellsea Jones, Murr, 72-11; 11. Christiana Overholtzer, MA, 70-8; 12. Megan Brown, Len, 67-04; 15. Jacy Stoaks, Len, 63-4; 16. Shelby Comer, Diag, 56-2; 17. Allison Norris, Diag, 51-10.

Shot put — 1. Breanna Fortune, Wayne, 35-8; 2. Chelsea Hoyt, EU, 34; 3. Kelsey Hoff, EU, 33-5; 4. Riley Lonsdale, NV, 32-11; 6. Casey Ehrsam, NV, 29-7; 7. Deena Snyder, Murr, 29-5.25; 8. Katie Holmes, MA, 28-4; 9. Shelby Myers, Murr, 27; 12, Shantelle Brown, Len, 26-0.5; 14. Megan Brown, Len, 24-6.75; 16. Christiana Overholtzer, MA, 23-10; 18. Shelby Comer, Diag, 22-8.25; 19. Allison Norris, Diag, 22-8.25.

High jump — 1. Hallie Linhart, Central Decatur, 5-0; 3. Alyssa Staudt, Murr, 4-10; 8. Naomi Richards, MA, 4-6.

Long jump — 1. Rachel Armstrong, Bedford, 15-03; 2. Josie Carter, NV, 14-8.25; 6. Mika Weaver, Len, 13-9.75; 8. Mara Weis, EU, 13-1.75; 9. Cheyenne Haveman, MA, 12-3.5; 10. Lisa Moss, O-M, 12-1.75; 11. Brandi Gilbert, Murr, 11-3.75.

3,000 meters — 1. Destiny Scar, NV, 11:46.98; 5. Shelbie Greene, MA, 14:13.05; 7. Angie Lopez, EU, 15:15.88.

4 x 800 relay — 1. Lenox (Rebekah Kroese, Jacy Stoaks, Shantelle Brown, Katie Dukes), 10:39.65; 2. Nodaway Valley (Rachel Scheel, Jessica Nelson, Keeley Shantz, Riley Lonsdale), 11:22.21; 4. Murray (Jade Lecy, Brandi Gilbert, Kayla Siefkas, Megan Oswald), 12:34.57.

Shuttle hurdle relay — 1. Nodaway Valley (Paige McElfish, Josie Carter, Kenna Lundy, Katy Ehrsam), 1:10.50; 2. Mount Ayr (Megan Warin, Laura Davison, Paige Daughton, Ashton Johnson), 1:10.78; 6. East Union (Emily Eckels, Mara Weis, Katlin Weinkoetz, Justy Crago), 1:19.77.

100 meters — 1. Kate Patton, Murr, 13.02; 5. Kacie Ripperger, EU, 14.67; 7. Sami Harris, NV, 14.90; 12. Bailey Schmitz, Len, 15.52; 14. Ashley Lucio, Len, 16.03; 15. Maddie Mobley, MA, 16.29; 16. Felicia Johnson, NV, 16.38; 17. Courtney Titus, Murr,16.95; 18. Allison Norris, Diag, 17.30; 19. Jaci Haidsiak, Diag, 17.35.

Distance medley relay — 1. East Union (Emily Eckels, Lynn Singer, Kali Mertens, Emma Harper), 4:38.28; 3. Nodaway Valley (Katy Ehrsam, Christine Gross, Rachel Scheel, Destiny Scar), 4:42.85; 4. Mount Ayr (Naomi Richards, Sadie Frost, Kirsten Dolecheck, Brook Rychnovsky), 4:50.67; 5. Lenox (Aurora Arevalo, Mika Weaver, Jacy Stoaks, Shantelle Brown), 4:52.47.

400 meters — 1. Kate Patton, Murr, 1:01.63; 2. 2. Katie Dukes, Len, 1:02.13; 4. Alyssa Staudt, Murr, 1:06.44; 6. Cheyenne Haeman, MA, 1:11.73; 7. Riley Lonsdale, NV, 1:12.40; 8. Kaitleyn Klommhaus, DIag, 1:14.51; 12. Hannah Bennett, Len, 1:18; 13. Felicia Johnson, NV, 1:21.49.

4 x 200 relay — 1. Nodaway Valley (Josie Carter, Christine Gross, Sidney Hohertz, Kenna Lundy), 1:52.95; 5. Mount Ayr (Laura Davidson, Hannah Glendenning, Blair Glendenning, Naomi Richards), 2:01.48; 6. Lenox (Sydney Barker, Bailey Schmitz, Ashley Lucio, Madalyne Green), 2:02.75; 7. East Union (Mara Weis, Lynn Singer, Katlin Weinkoetz, Kali Mertens), 2:03.34; 9. Orient-Macksburg (Lisa Moss, Katie Walter, Rusti Anglin, Courtney Neal), 2:07.40.

100 hurdles — 1. Ashton Johnston, MA, 17.24; 4. Katy Ehrsam, NV, 17.76; 6. Emily Eckels, EU, 18.61; 8. Megan Oswald, Murr, 18.98; 10, Katie Walters, O-M, 20.14; 11. Maddie Mobley, MA, 21.01; 12. Kasydi Klommhaus, Diag, 21.30.

800 meters — 1. Emma Harper, EU, 2:34.42; 2. Destin Scar, NV, 2:36.51; 3. Jessica Nelson, NV, 2:43.08; 4. Blair Glendenning, MA, 2:44.73; 5. Rebekah Kroese, Len, 2:46.78; 7. Jade Lecy, Murr, 2:53.42; 9. Jena Proffitt, EU, 2:56.27; 10. Gelndenning, Hannah, MA, 2:56.48; 11. Kayla Siefkas, Murr, 2:57.39; 12. Courtney Neal, O-M, 2:57.90.

200 meters — 1. Kate Patton, Murr, 27.49; 2. Aurora Arevalo, Len, 27.92; 4. Madalyne Green, Len, 29.86; 7. Brnadi Gilbert, Murr, 30.64; 8. Kacie Ripperger, EU, 30.79; 9. Lisa Moss, O-M, 31.18; 10. Sami Harris, NV, 31.26; 14. Bri Welsch, NV, 32.55; 15. Rusti Anglin, O-M, 32.84; 16. Kaitlyn Klommhaus, Diag, 34.67; 17. Ica Hauge, MA, 34.67; 18. Jaci Haidsiak, Diag, 36.89.

400 hurdles — 1. Alyssa Staudt, Murr, 1:10.19; 2. Paige Daughton, MA, 1:10.44; 3. Kenna Lundy, NV, 1:11.14; 5. Keeley Shantz, NV, 1:19.52; 6. Laura Davison, MA, 1:19.64; 9. Katie Walter, O-M, 1:29.47; 11. Kasydi Klommhaus, Diag, 1:31.90.

Sprint medley relay — 1. Lenox (Mika Weaver, Makinna Fitzgerald, Aurora Arevalo, Katie Dukes), 1:57.52; 4. Nodaway Valley (Sami Harris, Bri Welsch, Paige McElfish, Rachel Scheel), 2:05.16; 5. East Union (Chay Eldridge, Mallory Sherrard, Paige Mitchell, Cassie Graham), 2:11.97; 8. Murray (Chellsea Jones, Deena Snyder, Brandi Gilbert, Megan Oswald), 2:16.60; 9. Diagonal (Jaci Haidsiak, Shelby Comer, Kasydi Klommhaus, Kaitlyn Klommhaus), 2:17.87.

1,500 meters — 1. Destiny Scar, NV, 5:33.09; 2. Emma Harper, EU, 5:37.46; 3. Alyssa Proffitt, EU, 5:37.92; 4. Brook Rychnovsky, MA, 5:54.94; 5. Rebekah Kroese, Len, 6:00.45; 14. Shelbie Greene, MA, 6:49.85.

4 x 100 relay — 1. Nodaway Valley (Josie Carter, Christine Gross, Katy Ehrsam, Kenna Lundy), 53.23; 3. Mount Ayr (Megan Warin, Naomi Richards, Kirsten Dolecheck, Ashton Johnson), 54.49; 4. East Union (Chay Blondowski, Emily Eckels, Lynn Singer, Kali Mertens), 56.10; 7. Lenox (Madalyn Green, Sydney Baker, Makinna Fitzgerald, Mika Weaver), 57.99; 8. Orient-Macksburg (Lisa Moss, Katie Walker, Rusti Anglin, Courtney Neal), 59.44.

4 x 400 relay — 1. Lenox (Aurora Arevalo, Jacy Stoaks, Shantelle Brown, Katie Dukes), 4:24.47; 3. Mount Ayr (Macy Larsen, Sadie Frost, Kirsten Dolecheck, Paige Daughton), 4:28.08; 5. Murray (Kate Patton, Jade Lecy, Kayla Siefkas, Alyssa Staudt), 4:46.63; 6. Nodaway Valley (Riley Lonsdale, Keeley Shantz, Bri Welsch, Jessica Nelson), 4:50.70.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

Reader Poll

Creston City Council is considering implementing a franchise fee on all Alliant gas and electric customers within city limits? What percentage should they set the franchise fee at?
1 percent
2 percent
3 percent
4 percent
5 percent